پیشنهاد سه راهکار برای جلوگیری از تعطیلی صنعت خودرو

ارائه وام بی‌بهره 5ساله به خریداران خودروهای داخل

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: یک عضو انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو اعلام کرد: «چنانچه مشکلات مرتفع نشود، خودروسازی ایران بیش از دو ماه دوام نخواهد آورد.»

رضا رضایی با بیان اینکه قطعه‌سازان در تامین نقدینگی با معضلات زیادی روبه‌رو هستند، اظهار کرد: «این موضوع منجر به تعدیل نیروها شده است و باید گفت این روزها صنعت قطعه‌سازی حال و روز خوبی ندارند. مشکلات از تحریم اول و زمانیکه خودروسازان مشکلات مالی خود را بر دوش قطعه‌سازان گذاشتند شروع شد. در شرایطی که قطعه‌سازان زیر بار فشارهای نقدینگی بودند، عدم به‌روز رسانی قیمت قراردادها توسط خودروسازان و بستن قراردادهای 8 ماهه، قطعه‌سازان را با معضلات جدی روبه‌رو ساخت. در چنین شرایطی بانک‌ها در ظاهر نرخ بهره را 15 درصد اعلام کردند، اما کماکان با بیش از 20 درصد بهره تسهیلات را در اختیار قطعه‌سازان قرار می‌دهند.»

وی با اشاره به اینکه صنعت و بانک دو بال اقتصاد کشور هستند، گفت: «برای رسیدن به اهداف بلند اقتصادی این دو بخش باید همسو با یکدیگر حرکت کنند. بانک‌ها همواره تامین‌کننده 70درصد از نقدینگی صنعتگران بوده‌اند. اما امروز قدرت وام‌دهی بانک‌ها بین 10 تا 12 درصد است. لذا در چنین شرایطی باید گفت کاهش قدرت وام‌دهی بانک‌ها باعث کاهش قدرت حرکت صنعت شده است.»

این فعال صنعت قطعه‌سازی با توضیح اینکه در حال حاضر تسهیلات بانک‌ها بیشتر در حوزه ملک و املاک ارائه می‌شود، تاکید کرد: «این در حالی است که جبران زیان ناشی از تعطیلی موسسات مالی بر دوش بانک‌های دولتی قرار گرفته است و عملا باید گفت بانک‌ها یا قادر به تامین نقدینگی صنعتگران نیستند و یا تمایلی به این امر ندارند و بازار سرمایه نیز تامین‌کننده نیست در چنین شرایطی قطعه‌سازان با افزایش 300 درصدی قیمت مواداولیه و جهش یکباره نرخ ارز و عدم تبادلات مالی بین‌المللی روبه‌رو شده‌اند که در این شرایط تمام صنایع کشور به خصوص صنعت قطعه با معضلات بسیاری مواجه شد. این در حالی است که قطعه‌سازان موظف به تولید درهر شرایطی هستند تا صنعت خودرو قادر به ادامه حیات باشد.»

رضایی در ادامه با تاکید بر تفاوت صنعت قطعهسازی با صنایع دیگر، افزود: «قطعه‌ساز وظیفه تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان را دارد که متاسفانه با بی‌توجهی مسئولان مواجه است. در حای حاضر مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان به 20هزار میلیار تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت محصولات خودروسازان افزایش نیافته لذا چنانچه قطعه‌سازان تنها با 5 درصد سود، تولیدات خود را به خودروسازان بفروشند حداقل باید 50 تا 60 درصد قیمت خودروها افزایش یابد تا قادر به پرداخت مطالبات قطعه‌سازان باشند.»

وی در خصوص کاهش توان خرید مردم در صورت افزایش قیمت خودرو نیز گفت: «این مطلب را قبول داریم که با افزایش 50 درصدی قیمت خودرو توان خرید مردم کاهش خواهد یافت اما مگر قیمت لبنیات و... افزایش نیافته است؟ چنانچه روند کنونی ادامه یابد قطعه‌سازان و خودروسازان بیش از دوماه دوام نخواهند آورد و کارخانجات به تعطیلی خواهد رسید و میلیون ها نفر بیکار می‌شوند.»

به گفته رضایی، دولت چندین راه برای جبران کاهش قدرت اقتصادی مردم دارد، نخست پرداخت یارانه مابه‌التفاوت به خودروسازان است تا قادر باشند به قطعه‌سازان پرداخت کنند. دوم پرداخت یارانه و وام بدون بهره 5 ساله به خریداران و مشتریان خودروهای پر تیراژ داخلی و راه حل سوم عرضه مواداولیه‌ای که دولت به پتروشیمی داده است مثل مس و آلومینیوم با قیمت‌های گذشته زیرا در حال حاضر قیمت این مواد دو برابر شده است همچنین دولت اقداماتی در خصوص کاهش هزینه‌های قطعه‌سازان از جمله بیمه، هزینه‌های گمرکی و ... انجام دهد.

رضا رضایی خاطرنشان کرد: «در سال 2008 دولت امریکا حدود 40 هزار میلیار دلار به خودروسازان این کشور حمایت مالی ارائه داد و در مقابل از آنها برنامه خواست که به چه طریق با حمایت‌های دولت از مشکلات خارج خواهند شد بدین صورت شد که ظرف دو سال مجددا صنعت قطعه سازی آمریکا در دنیا رتبه نخست را به خود اختصاص داد.»

وی گفت: «مشکلات گمرک و بروکراسی‌های متعدد و متناقض اداری کماکان ادامه دارد به طوری که هفته گذشته گشایش اعتبار به گونه‌ای دیگر بود و پس از آن روند گشایش اعتبار تغییر کرد. این تصمیمات خلق‌الساعه قطعا اثر گذار است زیرا صنعت، فضایی آرام و امن می‌طلبد تا صنعتگران قادر به برنامه‌ریزی برای دو یا سه سال آینده خود باشند.»

عضو انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: «انجمن همگن قطعه‌سازان نامه‌ای به رئیس‌جمهور ارسال کردند، توقع ما از رئیس جمهور این بود که حداقل نامه را مطالعه می کردند و سپس به وزارت صمت ارسال میشد، قطعه سازان با دیدن این بی مهری ها در شرایط کنونی روحیه خود را از دست می دهند.»

وی در پایان تاکید کرد: «طی جلسه‌ای که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد رئیس کمیسیون صنایع مجلس نیز بر این نکته تاکید داشت که قیمت خودرو باید هرچه سریعتر اعلام شود و و توصیه من این است تا قیمت خودرو به‌روز نشود یا قوانینی به نفع خودرو و قطعه تصویب نشود بسیار خطرناک خواهد بود.»

 

منبع: خبرخودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2E7vssC
کد خبر :30488
شنبه, 10 آذر 1397 13:47
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد