معاون سازمان استاندارد اعلام کرد:

ارزیابی استاندارد قطعات و خودرو با یکدیگر متفاوت است

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان استاندارد با اشاره به این‎که بین تولید با کیفیت محصول و رعایت استانداردهای اجباری تفاوت وجود دارد، گفت: «اولین تفاوت این است که ما 85مورد استاندارد اجباری برای تولید خودرو در نظر گرفتیم، درحالی که این استانداردها تمام بخش‎های یک خودرو را در بر نمی‎گیرد.»

وحید مرندی مقدم با بیان اینکه به طور مثال کیفیت کولر خودرو در دنیا و در کشور ما از جمله استانداردهای خودرو محسوب نمی‌شود، ادامه داد: «بنابراین صحبت از کیفیت با استانداردها متفاوت است و به‌طور کلی استاندارد کمک‌فنر، لنت ترمز، روغن ترمز، شیشه ایمنی، لاستیک، کمربند ایمنی و... همه در مجموعه استاندارد قطعات جای می‌گیرند و استانداردهای 85گانه معمولا شامل عملکرد سیستم‌ها در حوزه ایمنی می‌شود. یعنی کار سیستم تعلیق، سیستم ترمز، سیستم هدایت‌پذیری و فرمان و... جزو استانداردهای اجباری خودرو به‌شمار می‌روند.»

وی با بیان این‎که در زمان ابلاغ دستورالعمل اجرایی استانداردهای اجرایی، خودروها را به دو گروه تقسیم کردیم، افزود: «یک گروه خودروهایی بودند که قرار بود از همان تاریخ تولید یا وارد شوند که برای این خودروها مهلتی مقرر نشد و باید از همان ابتدا هر 85مورد استاندارد در آن‎ها رعایت می‌شد تا گواهی تایید نوع برایشان صادر شود. اما برای خودروهایی که از گذشته تولید می‌شدند یا در انبارهای واردکنندگان بودند، چند مهلت در نظر گرفته شد که مهلت قبلی مربوط‌به استانداردهای مرتبط با سوخت بود و 8 خودرو موفق به پاس کردن استانداردها در این زمینه نشدند.»

مرندی مقدم با اشاره به آخرین مهلت ارائه‎شده برای رعایت استانداردهای اجباری خودرو در دی‌ماه 97، گفت: «در زمینه نحوه نظارت بر رعایت و اجرای استانداردهای اجباری، روش‌هایی که در صنعت خودرو وجود دارد با روش نظارت سازمان بر تولید سایر بخش‌ها متفاوت است.»

معاون نظارت بر اجرای استاندارد در رابطه با نظارت سازمان بر رعایت استاندارد در تولید قطعاتی که به بازار لوازم یدکی عرضه می‌شوند، گفت: «یک‌سری واحدهای تولیدی، پس از طی مراحل سخت‌گیرانه، به‌عنوان واحد نمونه ملی یا استانی انتخاب می‌شوند. این واحدها غیر از این‎که پروانه استاندارد را اخذ کرده‌اند، باید از پس ضوابط سخت‌گیرانه نیز برآیند. یکی از شرایط این است که هیچکدام از محصولات تولیدی این واحدها طی یک‌سال مرجوع و مردود نشده باشد.»

به گفته وی، قطعات خودرو به دو دسته قطعات وارداتی و قطعات تولیدی تقسیم می‌شوند. کیفیت قطعات وارداتی در گمرک تایید می‎شود و بعد امکان ترخیص می‌یابند. اما واحدهایی که تولید داخل داشته و در آزمایش‌های انجام‎شده مردودی نداشته‌اند، از سوی سازمان استاندارد امتیاز دریافت می‌کنند. پس از کسب این امتیاز، نمونه‌هایی که مورد آزمایش قرار می‌گیرند، از خط‌تولید انتخاب نمی‌شوند، بلکه نمونه‌های عرضه‎شده به بازار مورد آزمایش و تست قرار می‌گیرند.

مرندی مقدم در پایان افزود: «این نوع نمونه‌گیری بسیار معتبر است، چراکه همان نمونه‌ای است که برای فروش به مشتری عرضه شده است، نه آن نمونه‌ای که خود تولیدکننده تصمیم می‌گیرد برای تست در اختیار کارشناسان و بازرسان سازمان استاندارد قرار گیرد.»

لینک کوتاه :
کد خبر :10125
شنبه, 27 مرداد 1397 15:28
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد