توسط چند کارخانه تولید اگزوز؛

امسال 280هزار کاتالیست فاقد الزام آلایندگی تولید شده است

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: بالاخره این هفته اجرای فاز دوم طرح کاهش آلودگی هوای تهران کلید خورد و هم‌زمان با آن به طرز عجیبی بازار کاتالیست‌های تقلبی و اجاره‌ای هم داغ شد. در هفته‌های گذشته برخی از رانندگان برای دریافت معاینه‌ فنی به کاتالیست‌های تقلبی و حتی اجاره‌ای روی آوردند تا هزینه کمتری بابت نصب کاتالیست جدید را پرداخت کنند.

دیروز وحید حسینی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم از برخورد قضایی با مراکز کاتالیست‌های اجاره‌ای و تقلبی خبر داد و گفته است که در حال حاضر با حکم قضایی تعمیرگاه‌هایی که کاتالیست‌های اجاره‌ای یا تقلبی روی خودروها نصب می‌کردند، تعطیل شده‌اند.

 

برخورد با تولیدکنندگان کاتالیست تقلبی

سید نواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران درباره بازار کاتالیست‌های اجاره‌ای، گفت: «مهمترین موضوع در معاینه فنی برتر داشتن کاتالیست فعال است و بدون آن خودروها نمی‌توانند معاینه فنی برتر را پاس کنند. در همین راستا مراکز معاینه فنی از اسفندماه سال گذشته و هم‌زمان با اجرای معاینه فنی برتر با موضوع کاتالیست‌های اجاره‌ای نصب‌شده بر روی خودورها برخورد کرده و برای تشخیص کاتالیست‌های اجاره‌ای در این مراکز تمهیداتی اندیشیده شد و با نشانه‌گذاری کاتالیست‌ها جلوی آن را گرفته و کنترل کردیم و مراکز کاتالیست اجاره‌ای شناسایی و پلمپ شد. ضمن اینکه افرادی که اقدام به نصب کاتالیست اجاره‌ای می‌کنند، در اسناد دولتی دستگاری می‌کنند و مقصر هستند و این اقدام بر اساس قانون جرم کیفری است.»

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران با اشاره به رواج پدیده دیگر به نام کاتالیست تقلبی توضیح داد: «از فروردین ماه امسال و به خصوص در چند ماه گذشته با پدیده کاتالیست‌های تقلبی مواجه شدیم. داستان این‌گونه بود که برخی از مالکان خودرو با وجود تعویض کاتالیست‌های خودروی خود نمی‌توانستند معاینه فنی را پاس کنند و با بررسی‌ها مشخص شد که کاتالیست‌هایی که بر روی بعضی از خودروها نصب شده، تقلبی است. جالب اینکه بر روی این کاتالیست تقلبی با وقاحت کامل نوشته شده «فاقد الزام آلایندگی» است. با پیگیری‌های صورت گرفته مشخص شد که چند کارخانه تولید اگزوز کاتالیست‌های تقلبی تولید می‌کنند و این کارخانه‌ها شناسایی و به مراکز قضایی معرفی شدند و پلمپ آنها در دست اقدام است. بر اساس گزارش‌ها از چند کارخانه بیش از 280 هزار کاتالیست تقلبی در یک سال تولید و توزیع شده است. همچنین با تولیدکنندگان کاتالیست تقلبی به شدت برخورد می‌شود؛ زیرا این کار بازی با سلامت مردم است.»

حسینی منش با تاکید بر اینکه افرادی که کاتالیست تقلبی را بر روی خودروی خود نصب کرده‌اند از روی ناآگاهی و ارزان بودن این اقدام را انجام داده‌اند، گفت: «بیشتر مالکان خودرو به دلیل قیمت پاییین کاتالیست‌های تقلبی اقدام به نصب آن کرده بودند. قیمت یک کاتالیست تقلبی برای یک پراید 200 هزار تومان است، این در حالی است که کاتالیست اصل دو برابر آن قیمت دارد. همچنین کاتالیست خودروهایی مانند پژو و سمند 600 هزار تومان است که با هزینه نصب حدود یک میلیون تومان است و با نصب کاتالیست تقلبی مالکان این خودروها هزینه کمتری پرداخت می‌کردند.»

 

منبع: روزنامه دنیای خودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2RhCbDo
کد خبر :30463
ﺳﻪشنبه, 06 آذر 1397 13:38
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد