استانداردی که دیر اجباری شد

ایزوفیکس نجات دهنده جان کودک در خودرو

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: یکی از مهم‌ترین مولفه‌های تولید خودرو ایمنی است که مهندسان توجه ویژه‌ای به ایمنی سرنشیان دارند. در زمان تصادف یا برخورد، سرنشینان با قطعات داخلی اتاق برخورد کرده که نتیجه آن به وجود آمدن جراحات و صدمات جدی به سرنشینان است. اما میزان جراحات و صدمات ناشی از تصادف برای هر فرد متفاوت است.

اغلب افراد دارای جثه ضعیف و خردسال معمولا در این شرایط به دلیل وارد شدن نیرو بیش از حد تصادف با قطعات داخل اتاق برخورد می‌کنند. درسال 1997 کمپانی فولکس واگن برای کاهش صدمات وارده به کودکان صندلی را به نام ایزوفیکس(صندلی کودک) طراحی و تولید کرد. این صندلی به وسیله دو یا سه اتصال دهنده روی صندلی خودرو نصب می‌شود. این صندلی به دلیل داشتن ساختار و اجزای بالشتی تنش و نیروهای وارده تصادف به کودک را مهار کرده و از برخورد او با قطعات داخل کابین جلوگیری می‌کند. عملکرد این صندلی مشابه کمربند ایمنی، در مهار کردن نیرو برخورد و حفاظت جان سرنشینان بزرگسال است. نکته قابل تامل این است که کمربند ایمنی یا کیسه هوا عملکرد مناسبی برا حفاظت از کودکان ندارند. طبق استانداردهای بین‌المللی کودکانی که وزنی کمتر از 36 کیلوگرم دارند باید از این صندلی استفاده کنند. از سال 2006 میلادی تجهیز خودروها به آن به عنوان یک استاندارد جهانی تصویب و اجباری شد. باگذشت 12 سال از اجباری شدن این استاندارد، برخی از منابع خبری از تصویب قانونی جهت استفاده از این صندلی در کشور خبر می‌دهند. اما باید دید که خودروسازان و مالکان تا چه اندازه به استفاده از این صندلی اهمیت می‌دهند.

 

قیمت چند؟

صندلی ایزوفیکس با طراحی و کیفیت‌های متعددی در بازار وجود دارد که نسخه ایرانی آن 500 هزار تومان و نسخه‌های خارجی در بازه قیمتی 4 میلیون تومان است.

نصب صندلی چگونه است؟

برخی مالکان اطلاع درستی از نصب این صندلی نداشته و گاهی در دفترچه‌های راهنما اشاره مناسب به نصب آن نشده است. صندلی‌ ایزوفیکس از سه نقطه به صندلی‌ خودرو متصل می‌شود. دو گیره (اتصال دهنده) اصلی این صندلی اغلب کشوئی بوده و از ساختار اصلی و قسمت پایین آن خارج می‌شود و همچنین یک قلاب کمربند شکل در قسمت بالای صندلی وجود دارد. ابتدا باید دو گیره را به شاسی یا محل‌های تعبیه شده در زیر پشتی صندلی‌ها متصل و سپس قلاب آن را به قسمت فوقانی صندلی یا محل تعبیه شده متصل کنید. پس از نصب برای اطمینان به صندلی فشار و نیرو وارد کرده تا از عملکرد آن مطمن شوید.

عملکرد صندلی

در زمان تصادف‌های جانبی یا برخورد، کودکان مانند یک توپ در کابین جابجا شده و با قطعات داخلی برخورد می‌کنند. کمربند ایمنی یا کیسه‌های هوا گاهی سبب وارد شدن صدمات به آنها می‌شود تا این که از برخوردشان جلوگیری کند. زمانی که ایزوفیکس به صندلی متصل بوده و کودک در آن باشد، تمام شتاب‌های منفی، نیروهای تصادف و تنش‌های جانبی توسط ساختار و اتصالات آن مهار شده و اجازه حرکت یا برخورد کودک با قطعات در کابین را نمی‌دهد. درحقیقت این صندلی نجات دهنده جان کودکان بوده و به لطف ساختار نرم آن از آسیب یا اذیت شدن آنها جلوگیری می‌کند.

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2Ra8Sm5
کد خبر :30458
دوشنبه, 05 آذر 1397 14:39
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد