70هزار خودروی ناقص، نتیجه محدودیت ترخیص قطعات

با محدودیت قطعات خودرویی خدمات پس از فروش به مشکل خورد

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: محدودیت واردات قطعات خودرو طی ماه های اخیر، علاوه بر کاهش میزان تولید خودرو، تعمیر و نگهداری، خدمات پس از فروش خودرو را تا جایی تحت الشعاع قرار داد که اکنون مثلثی از تبعات محدودیت واردات قطعات خودرو شکل گرفته و راه نجات آن، تسهیل در ترخیص قطعات خودرویی و کاهش پروسه های اداری و تشریفاتی است.

تقریبا از تیرماه امسال و همزمان با ممنوعیت واردات خودرو، واردات قطعات خودرو نیز با مشکل مواجه شد. در همین راستا از یک سو ما به التفاوت پرداخت ارز توسط قطعه سازان و از سوی دیگر محدودیت در واردات و ترخیص قطعات خودرویی باعث شد، نه تنها تولید خودرو به کندی پیش رود و در نهایت 70 هزار خودروی ناقص در کف کارخانه ها باقی بماند، بلکه باعث شد تا خدمات پس از فروش خودروها توسط نمایندگی ها با دل نگرانی همراه شود و در مقابل بازار تعمیرات خودرو را با مشکلاتی مواجه کند.

محدودیت و عدم ترخیص قطعات خودرو در 21 روز توانست حدود 70 هزار خودروی ناقص را مهمان کارخانه ها کند و خودروسازان را درگیر تجاری سازی این تعداد خودرو!

 البته گرچه درست یک ماه پس از تولید این تعداد خودرو ناقص در کف کارخانه‌ها، با تعطیلی خطوط تولید خودروسازان داخلی حدود 20 هزار خودرو تجاری ساز شد، اما پس از این تعطیلی‌ها همچنان تعداد خودروهای ناقص 50هزار دستگاه است که البته انجمن صنایع همگن قطعه ساز اعلام کرده است که این امیدواری وجود دارد که با ترخیص قطعات خودرویی که از هفته آخر شهریورماه آغاز شده است، تعداد خودروهای ناقص تولید شده کاهش یابد.

یکی دیگر از واکنش های صنعت خودروسازی و بازار خودرو از محدودیت ترخیص قطعات خودرویی در تابستان امسال به کمبود قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز جهت تعمیر خودروها بود که این مورد هم برای داخلی ها و هم برای خارجی ها آن هم با اختلاف قیمت های متفاوت ایجاد شد. به گونه ای که به گفته رییس انجمن تعمیرکاران خودرو، تعداد زیادی از قطعات و لوازم یدکی خودروها در بازار همان قطعات دست دوم و از رده خارج شده دوره های گذشته بودند که یا در انبارها باقی مانده بودند و یا دوباره توسط دلالان به بازار تزریق شد، بودند. با این حال اما ترخیص به تدریج قطعات خودرویی دردی از تامین قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز تعمیرکاران دوا نکرد و همچنان قطعات دست دوم و از رده خارج شده در این بازار جولان می دهند.

 خدمات پس از فروش خودرو که از جمله ضمانت های اولیه خرید هرخودرویی محسوب می‌شود، طی دو ماه اخیر با چالش هایی همراه شده است. در این مدت برخی خدمات رایگان و سرویس های دوره‌ای خودروهای داخلی و خارجی به دلیل نبود و کمبود قطعات یا پولی شدند و یا حذف. به گونه‌ای که برخی فعالان بازار اعلام کردند که با ادامه روند کمبود قطعات خودرویی این امکان وجود دارد که تعداد مشتریان ناراضی از خدمات پس از فروش خودروها روز به روز افزایش یابد.

حال با در نظر گرفتن اینکه از هفته پایانی شهریورماه روند ترخیص قطعات خودرویی در کنار واردات سایر کالاهای اساسی از سر گرفته شده است، این امیدواری وجود دارد که روند خدمات پس از فروش و تامین قطعات مورد نیاز در انبارهای شرکت های خدمات پس از فروش همچون گذشته شود و نگرانی های این بخش نیز رو به کاهش یابد و از سویی دیگر زنجیره تعمیر و تولید خودروهای نیازمند به قطعات وارداتی محکم تر شود.

دوماه تمام است که واردات قطعات خودرو با مشکلاتی همچون واردات، در گمرک ماندن و تخصیص نیافتن ارز مواجه هستند و همین امر نگرانی نمایندگی های خودرو جهت تامین قطعات داخل انبارها را افزایش داده است.

منبع: خودروکار

لینک کوتاه :
کد خبر :20274
یکشنبه, 08 مهر 1397 16:30
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد