اگر از جایگاه‌های مختلف بنزین می‌زنید

با هر تعویض روغن فیلتر بنزین را عوض کنید

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: صافی بنزین یکی از قطعات مهم و مصرفی خودروهای امروزی است. دلیل اهمیت بیشتر صافی بنزین در خودروهای امروزی در مقایسه با گذشته تغییر سیستم سوخت‌رسانی خودروها از کاربراتوری به انژکتوری است. در خودروهای کاربراتوری بنزین از درون چند ژیگلور عبور می‌کند که حداقل قطری حدود نیم میلیمتر دارند. اما در خودروهای انژکتوری هر انژکتور یا سوخت پاش دارای یک یا چند سوراخ بسیار ریز است که بسته به تعداد آن قطری کمتر از دو دهم میلیمتر دارد. از آنجایی که انژکتور برای زمانی کمتر از پنج، هزارم ثانیه باز میشود و مجرای بسیار باریکی دارد ذرات بسیار ریز میتوانند مسیر پاشش سوخت را مسدود یا نیمه مسدود کنند.

در خودروهای کاربراتوری پمپ بنزین تنها بنزین را از باک به کاربراتور میرساند و خلا ایجاد شده در منی‌فولد بنزین داخل کاربراتور را از درون ژیگلورها به منی‌فولد هدایت میکند. اما در خودروهای انژکتوری پمپ بنزین فشار لازم برای پاشش سوخت توسط انژکتورها را فراهم می‌کند. به همین خاطر کثیف بودن فیلتر بنزین علاوه بر کم شدن مقدار پاشش سوخت در انزکتورها باعث داغ کردن و آسیب به پمپ بنزین نیز می‌شود.

 

زمان تعویض فیلتر (صافی) بنزین

تعویض به موقع فیلتر بنزین باعث تمیز ماندن انژکتورها، عمر مفید پمپ بنزین و راندمان بالای موتور می‌شود. اما به هیچ عنوان نمی‌توان زمان یا کارکرد مشخصی را برای تعویض فیلتر بنزین مشخص کرد. در حقیقت عمر فیلتر بنزین خودرو به کیفیت بنزین در جایگاهی که برای سوختگیری انتخاب می‌کنیم بستگی دارد. در شرایط ایده‌آل و کیفیت استاندارد بنزین کارخانجات خودروسازی به طور میانگین زمان یکسال و کارکرد 20هزار کیلومتر را برای تعویض صافی بنزین توصیه کرده‌اند. اما ممکن است بعد از پر کردن باک خودرو در اولین روز بعد از تعویض فیلتر بنزین حجم زیادی جرم و ذرات معلق وارد باک خودرو شده و فیلتر بنزین را تا حد زیادی کثیف و یا حتی مسدود کنند. بنابراین توصیه می‌شود کسانی که در جایگاه‌های متعدد سوختگیری می‌کنند در هر نوبت تعویض روغن، فیلتر بنزین را نیز تعویض کنند .

 

علائم کثیف بودن فیلتر بنزین

کثیف بودن فیلتر بنزین باعث مشکلات متعددی برای خودرو میشود که علاوه بر ایجاد اشکال در استفاده از خودرو و رانندگی می‌تواند به بعضی از قطعات خودرو آسیب برساند. کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین خودرو باعث پایین آمدن راندمان موتور، کثیف شدن انژکتورها، بد روشن شدن موتور، کوتاه شدن عمر پمپ بنزین، سنسور اکسیژن و در بعضی موارد سوختن سوپاپ موتور خودرو می‌شود.

یکی از نشانه‌های کثیف بودن صافی بنزین بد روشن شدن خودرو به خصوص در حالت استارت سرد است، معمولا در صورت کثیفی فیلتر بنزین، موتور خودرو با اولین استارت بلافاصله بعد از باز شدن سوئیچ روشن نمی‌شود و باید بعد از باز کردن سوییچ چند ثانیه منتظر ماند تا فشار بنزین در ریل سوخت به حد کافی برسد. در غیر این‌صورت ممکن است برای روشن شدن موتور نیاز به چند استارت باشد.

یکی دیگر از علائم کثیفی فیلتر بنزین پایین آمدن راندمان موتور است که باعث کم شدن کشش موتور می‌شود. معمولا در این شرایط قدرت موتور مقدار قابل توجهی کاهش یافته و دور موتور به کندی بالا می‌رود. کاهش قدرت موتور در سربالایی‌ها و هنگام استفاده از کولر خودرو کاملا محسوس است و می‌تواند باعث بالا رفتن آمپر آب در ماه‌های گرم سال شود .

در بسیاری از موارد کثیفی و خرابی فیلتر بنزین باعث کثیف شدن و گرفتگی انژکتورها می‌شود. در این حالت راندمان موتور به‌شدت کاهش یافته و مصرف بنزین بالا می‌رود. عبور جِرم و ذرات ریز از صافی بنزین و ورود ان به انژکتور باعث مسدود شدن مسیر پاشش سوخت و در نتیجه از کار افتادن یکی از انزکتورها میشود. البته ممکن است نیمی از مسیر پاشش سوخت یکی از انژکتورها مسدود شود که باعث بد کار کردن و لرزش موتور در دور آرام و حالت درجا میشود. در حقیقت علت اصلی کثیفی انژکتورها خرابی یا غیر استاندارد بودن فیلتر بنزین است بنابر این توصیه میشود همیشه از فیلتر بنزین اصلی استفاده کنید. فراموش نکنید استفاده از فیلتر بنزین کارکرده روی خودرو به مراتب بهتر از تعویض آن با صافی نو غیر اصلی است.

یکی از علائم کثیف شدن فیلتر بنزین خودرو تغییر صدای پمپ بنزین است. بعد از باز کردن سوییچ خودرو پمپ بنزین برای چند ثانیه به کار می افتد ‌‍‌‍، معمولا رانندگان به صدای پمپ بنزین عادت میکنند و ممکن است حتی متوجه بکار افتادن آن نشوند اما کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین باعث ایجاد صدای غیر طبیعی در پمپ بنزین میشود.

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2RwgxeG
کد خبر :30507
دوشنبه, 12 آذر 1397 16:02
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد