چهارحلقه لاستیک پراید ۴۲۰ و چهارحلقه لاستیک انواع پژو ۵۱۵ هزار تومان

بازار لاستیک خودرو تا دو ماه آینده احیا می‌شود

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: رئیس انجمن صنفی لاستیک ایران با بیان اینکه تولیدکنندگان عرضه لاستیک خودروهای سواری را کاهش ندادند، اعلام کرد: «اما بخش توزیع در این حوزه کم‌کاری کرد و مردم با کمبود مواجه شدند. کمبود تایر خودرو در بازار باعث شد قیمت این کالای مصرفی روزانه در بازار افزایش پیدا کند و هر روز بر تعداد خریداران هم افزوده شود. اما حرف از کمبود و افزایش قیمت با شرایط فروش، تولید و تقاضا در تضاد است.»

محمدرضا گنجی با بیان اینکه تولید خودرو بیش از ۳۱ درصد در سال‌جاری کاهش یافته است، گفت: «این نشان می‌دهد که فروش لاستیک خودرو به خودروسازان ۲.۵ میلیون حلقه لاستیک کمتر شده است. از طرفی در سال‌جاری تولید لاستیک بین ۵ تا۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است. رشد کاذب قیمت‌ها در بازار هم باعث شد که تقاضا برای خرید لاستیک کاهش پیدا کند. با این تفاسیر دلیلی برای کمبود لاستیک و گرانی آن وجود ندارد. نکته مهم دیگری که در این حوزه وجود دارد این است که ارز اختصاص یافته به این صنعت ۴۲۰۰ تومان است.»

وی با اشاره به اینکه فروش با قیمت دولتی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و رسیدن این کالا به مصرف کنندگان واقعی شکل گرفت، اظهار کرد: «حدود دو هفته است که انواع لاستیک با قیمت دولتی ازسوی تولیدکنندگان (نمایندگی‌های رسمی) به فروش می‌رسد و تمام صاحبان خودرو با ارائه کارت ماشین می‌توانند۲ حلقه لاستیک خریداری کنند. اسم افرادی که لاستیک خریده‌اند در لیست وارد می‌شود و دیگر امکان خرید لاستیک دولتی را ندارند.»

گنجی با توضیح اینکه در زمینه تولید لاستیک خودروهای سواری به خودکفایی رسیده‌ایم، افزود: «اما در زمینه رادیال سیمی برای کامیون و اتوبوس کمبود ۷۰ درصدی داریم که باید از طریق واردات تأمین شود.»

به گفته رییس انجمن صنفی لاستیک ایران، با توجه به واردات، فروش دولتی از سوی ۹ کارخانه و ساماندهی عرضه، بازار لاستیک خودرو تا دو ماه آینده احیا می‌شود و مردم مشکلی نخواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: «سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مسئول پیگیری مشکلات بازار لاستیک هستند. تا زمانی که این بخش ارز دولتی دریافت می‌کند قیمت‌ها تغییری نخواهد کرد.»

محمدرضا گنجی با اشاره به اینکه میزان تولید لاستیک خودروهای سنگین و سواری در کشور بین ۳۵۰ هزار تن تا ۳۷۰ هزار تن است، تصریح کرد: «لذا با توزیع مناسب می‌توان قیمت‌ها را کنترل کرد. ضمن اینکه در حال حاضر ۴ حلقه لاستیک پراید ۴۲۰ هزار تومان و ۴ حلقه لاستیک انواع پژو ۵۱۵ هزار تومان است.»

وی با بیان اینکه خیلی از مشکلات این بخش مرتفع شده است، تاکید کرد: «به غیر از ۲۰۰ میلیون دلاری که در مهرماه برای واردات لاستیک اختصاص پیدا کرد مقرر شد به‌ صورت منظم ماهانه حدود ۸۰ میلیون دلار ارز در اختیار واردکنندگان لاستیک قرار گیرد و در شبکه‌های تعریف شده این کالا تأمین و وارد شود.»

 

 منبع: روزنامه ایران

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2O6OQ9I
کد خبر :20351
پنجشنبه, 03 آبان 1397 18:57
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد