تشکیل کمیسیون برای بررسی وضعیت بازار

برای لوازم یدکی وارداتی چینی استاندارد تقلبی می‌گیرند

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات، با بیان اینکه برخی از قطعات وارد شده از چین دارای استاندارد نیستند، گفت: «در حال حاضر وجود قطعات اصل در بازار بیش از تقلبی است.»

مهدی کاظمی با اشاره به اینکه اکثر قطعاتی که از کارخانه‌های مبدا و اورجینال وارد کشور می‌شود اگر استاندارد ایران را نداشته باشند، استاندارد کشور مبدا را دارا است، اعلام کرد: «قطعات تعدادی از کارخانه‌های چینی نیز طبق اطلاع، استاندارد چین را دارا هستند اما متاسفانه برخی از قطعاتی که در حال حاضر از چین به ایران وارد می‌شود استاندارد ندارند و مشاهده شده که برای این دسته از قطعات استاندارد می‌گیرند. اگر واقعا استاندارد این قطعات را اخذ می‌کنند پس چرا قطعات کیفیت ندارد؟ اگر استاندارد این قطعات گرفته می‌شد مسلما باید در سازمان استاندارد این قطعه بر می‌گشت یا به نحوی اجازه خروج نمی‌دادند، بنابراین متاسفانه آنطور که باید و شاید استاندارد را در کشور نداریم. اما قطعات تولید ایران مثل انواع لنت و جلوبندی‌ها، همگی دارای استاندارد هستند.»

وی درخصوص نظارت بر استاندارد لوازم یدکی تاکید کرد: «در زمینه استاندارد لوازم یدکی، هیچ نظارتی از هیچ ارگان یا سازمانی انجام نمی‌شود. اتحادیه فقط شکایاتی را که به صورت حضوری یا از سازمان صمت یا از تعزیرات حکومتی وارد می شود رسید گی می کند و اگر قطعه ای بی کیفیت بوده و استاندارد نداشته باشد مسلما آن قطعه را از صنف خارج می کند.»

کاظمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر 10 هزار واحد صنفی داریم که نظارت بر آنها دشوار است، افزود: «ما در اتحادیه، فقط زمانی که شکایتی وجود دارد به خوبی نظارت می کنیم و حدود 4 سال است که پرونده های بیشماری را در رابطه با نظارت روی قطعات و رسیدگی به شکایت مردم بررسی کرده ایم و این نظارتی است که از طرف اتحادیه انجام می شود.»

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات در خصوص کیفیت لوازم یدکی موجود در بازار گفت: «از آنجا که متاسفانه در حال حاضر با کمبود قطعات مواجه شده‌ایم، قطعات بی‌کیفیت و باکیفیت و اورجینال همگی به فروش می‌رسد. اگر در آینده نزدیک در حوزه واردات، با همکاری گمرک قبل از ورود قطعات به ایران، هر وارد کننده یا تاجر که قصد سفارش قطعه ای را دارد یک نمونه به سازمان صمت و یک نمونه به اتحادیه ارسال کند و اتحادیه قطعه را بررسی کند و اگر استاندارد و کیفیت لازم را داشت اجازه ورود قطعه‌ای که به اتحادیه ارائه و نشان داده شده است داده شود، در این صورت می توانیم قطعات بی‌کیفیت را از بازار دور کنیم و حمایت و نظارت گمرکات و استاندارد در این زمینه لازم است و اگر این اتفاق بیفتد تا یکی دو سال آینده، قطعات بی‌کیفیت در کشور نخواهیم داشت.»

کاظمی با تاکید بر اینکه بخشی از قطعات تقلبی، دارای کیفیت هستند، اظهار کرد: «البته تعداد قطعات تقلبی خیلی کم است. با توجه به اینکه بنده مسئولیت شکایت در مورد قطعات و کارشناسی آنها را به عهده دارم می توانم عنوان کنم که روی هم رفته از هزار پرونده بررسی شده یکی از آنها تقلبی است. بیشتر آنها نیز به این شکل است که شخصی یک قطعه اصلی را وارد و یا تولید کرده و این قطعه در ایران شناخته شده و برند و مورد پسند مردم واقع شده، شخص دیگیری یک قطعه خوب چینی و ترکیه ای وارد می کند و در جعبه قطعه اصلی اولیه برای فروش قرار می دهد. این موارد خیلی زود توسط صاحب برند اورجینال و اصلی، کشف و جلوگیری می‌شود، اما گاهی اوقات از دست همه خارج می شود و برای مدت کوتاهی این اتفاق می افتد که البته حتی یک درصد از صنف این کار را انجام نمی دهند. من فکر می کنم در 10 هزار واحد صنفی ما شاید 4 یا 5 نفر این عمل را انجام داده یا می دهند و خوشبختانه ما همواره به سرعت ممانعت کرده ایم و در حال حاضر وجود قطعات اصل در بازار بیش از تقلبی است.»

وی با بیان اینکه اعضا هیات مدیره تصمیم دارد کمیسیونی به نام کمیسیون اقتصادی از حدود 8 یا 9 نفر از اعضای صنف ایجاد کند، گفت: «این افراد شامل تولیدکننده و یا واردکنندگانی هستند که سالها در امر تولید، توزیع و واردات فعالیت داشته اند.»

 

منبع: خبرخودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2Ew8Z82
کد خبر :30562
چهارشنبه, 28 آذر 1397 15:04
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد