بی‌خبری انجمن موتورسیکلت‌سازان از جلسه اضطراری دولت با قطعه‌سازان

برنامه‌ریزی در موتورسیکلت‌سازی در گروی تصمیم جلسه فردا برای صنعت خودرو

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: عضو هیات مدیره انجمن موتورسیکلت‌سازان کشور با بیان اینکه این انجمن از طریق رسانه‌ها در جریان برگزاری جلسه اضطراری به دستور معاون اول رییس‌جمهور به منظور حل مشکلات صنعت خودرو قرار گرفته است، گفت: «اما بعید است نماینده‌ای از موتورسیکلت‌سازان در این جلسه حضور داشته باشد. چون ما از برگزاری این جلسه اطلاع نداشتیم.»

علی عرب درباره مشکلات تولید در این صنعت به اتوپارت پرس توضیح داد: «قیمت مواد اولیه افزایش قابل توجهی داشته است. به طوری که قیمت تولید قطعاتی مانند زین یا باک موتور از ۳ برابر هم بیشتر شده است، در حالی که تولید آن میزان نیست که کسی از تولیدکننده خرید کند.»

وی با اشاره به یکی از بحران‌های جدید در این بخش اظهار کرد: «این چالش مربوط به صادرات محصول به عراق و افغانستان است. اینها محصولات را با قیمتی پایین‌تر از آنچه در بازار ایران عرضه می‌شود، به این کشورها می‌فروشند. دلیل هم این است که در این شرایط تولید در چارچوب استاندارد نیست و کیفیت به آن شکل در آن رعایت نمی‌شود.»

به گفته این تولیدکننده موتورسیکلت، تولیدکننده ایرانی به خاطر اینکه بیکار نماند و تولید متوقف نشود، با تامین این نیاز موافقت می‌کند.

عرب با بیان اینکه به طور کلی باید گفت تولید قطعات موتور سیکلت وضعیت به‌سامانی ندارد، تاکید کرد: «مگر اینکه دولت برنامه‌ریزی درستی در این زمینه داشته باشد که این تولیدکنندگان بتوانند درست کار کنند. در غیر اینصورت آمار تولید موتورسیکلت کارخانه‌ها به شدت رو به کاهش است.»

وی تولید اصلی موتورسیکلت در کشور در حال حاضر را مربوط به موتور ۱۲۵‌سی‌سی که معروف به هوندا ۱۲۵ است عنوان کرد و افزود: «هر سال ۷۵درصد تولید موتورسیکلت به این مدل اختصاص داشت، اما امسال تیراژ تولید هوندا ۱۲۵ نیز به حدود ۱۵ تا نهایت ۲۰ درصد رسیده است. به خصوص اینکه بیشتر تولیدکنندگان این مدل را از قبل در انبار داشته‌اند و الان همان‌ها رو می‌فروشند و به قطعه هم نیاز ندارند.»

عرب در پایان افزود: «حالا باید دید برای خودروسازان و قطعه‌سازان چه تصمیمی گرفته می‌شود تا با توجه به آن مشخص شود آیا می‌توان برای موتورسیکلت‌سازان نیز اقدام موثری انجام داد یا خیر.»

لینک کوتاه :
کد خبر :20279
دوشنبه, 09 مهر 1397 15:01
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد