نماینده قطعه سازان خراسان رضوی:

به جای واردات باید به سمت تولید بازگردیم

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: نماینده قطعه سازان استان خراسان رضوی با بیان اینکه این صنعت می تواند به بهبود شرایط اقتصاد کشور کمک کند، اما سیاست های اشتباهی در سال های اخیر اجرا شده است، راه حل را بازگشت به سمت تولید دانست.

محمد بحرینیان با یادآوری اینکه قطعه سازان به گردن خودروسازها حق دارند، گفت: «بدهی خارجی ما در دوران جنگ به طور متوسط پنج میلیارد دلار بود اما بعد از جنگ در سال 1368 که برنامه اول توسعه شروع شد، در نتیجه واردات بدون انتقال ارز، آبروی مالی کشور در جهان به خطر افتاد و اعتبارات اسنادی ایران که در زمان جنگ از ارزش زیادی برخوردار بود، به همین دلیل اهمیت خود را از دست داد و بدهی کشور به 27 میلیارد دلار رسید.»

وی با اشاره به انتشار لیست واردات با ارز دولتی  که بانک مرکزی، گفت: «این لیست بیانگر همین سیاست های اقتصادی اشتباه است. در این لیست اثری از مواد اولیه تولید و مواد اولیه قطعات صنعتی نبود. چرا که دولتها و حتی مجالس ما عموما پشت به تولید هستند.»

بحرینیان با یادآوری اینکه واردات کشور در طول سال های 1369 تا 1372 واردات بدون انتقال ارز آزاد شد، گفت: «در این سال قانون خودرو به وجود آمد. قطعه و قطعات یدکی واردات به ارزش هفت میلیارد و 984 میلیون دلار وارد کشور شد درحالی که کل درآمد ارزی کشور 65 میلیارد دلار بود. این یعنی اختصاص 12.2 درصد کل درامدهای ارزی برای واردات.»

به گفته نماینده قطعه سازان خراسان رضوی در دولت و مجلس گفته می شود به صنعت خودرو تسهیلات داده شده است، در حالی که در این مدت یک ریال تسهیلات بلند مدت نداده اند و حاضر به ارائه مستندات هم نیستند.

نماینده قطعه سازان خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در این شرایط قطعه سازان هستند که می توانند کشور را نجات دهند، گفت: «به صورتهای مالی خودروسازان نگاه کنید. فولادی که محصول خود را گرانتر هم می فروشد، می تواند هزار میلیارد تومان تسهیلات بگیرد، اما قطعه سازان هم از طرف بانک ها تحت فشارند و هم تامین مالی خودروسازان را می کنند.»

بحرنیان با بیان اینکه از سال 1381 به بعد صنعت خودرو را خاکستر نشین کردند، تصریح کرد: «درسال 1380 که قانون خودروآمده بود. قبل از اینکه ارز در دولت هشتم تک نرخی شود، سهم مالیات تولید خودرو و قطعات آن در کل جداول داده و ستانده، در کل تولید سال، 26.5 درصد بود یعنی ما درست مطابق آلمان مالیات پرداخت می کردیم. اما  طبق جداول داده ستانده سال 1390 که مرکز پژوهش ها منتشر کرد، بخش صنعت با 98 هزار میلیارد تومان تولید ناخالص، 62.5 درصد مالیات کل کشور را پرداخت می کرد. درحالی که بخش خدمات با 298 هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی، 22 درصد مالیات پرداخت کرده است.»

وی با بیان اینکه واردات نمی تواند کشور را نجات دهد، توضیح داد: «اگر متوسط جمع واردات هر دوره ریاست جمهوری را بررسی کنیم، مشخص است چه اتفاقی افتاده است. که اگر دقت کنیم در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد واردات درصد بسیار زیادی افزایش داشته است. این یعنی کشور را به واردات فروخته ایم. در زمان آقای احمدی نژاد ما 28 میلیارد دلار بدهی خارجی داشتیم و جالب اینکه این میزان واردات در دوران آقای روحانی بیشتر شده است.»

لینک کوتاه :
کد خبر :19
چهارشنبه, 20 تیر 1397 01:05
کلید واژه ها :
- - - -
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد