چالش جدید مالکان تویوتا کمری در ایران

تامین قطعات گیربکس کمری از بازار با مشکل جدی مواجه است

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: یکی از خودروهای ژاپنی خوشنام و باکیفیت بازار داخل که در کلاس سدان قرار دارد، تویوتا کمری است. شنیدن نام یا دیدن برند تویوتا به طور ناخداگاه تصویری از یک محصول با کیفیت و کم استهلاک را در ذهن می‌سازد. اما بیش از هشت ماه است که کیفیت این برند بی ادعا در بازار داخل به لطف قطعات چینی زیرسوال رفته است. از ماه‌های نخست سال مشکلی که عمدتا برای گیربکس‌های خانواده کمری به وجود آمد، خرابی سریع گیربکس بعد از تعمیر بود که اغلب در مدل‌های پایین‌تر از 2010 به چشم می‌خورد.

خبرنگار «اتوپارت پرس» برای پیگیری این موضوع به چند تعمیرگاه و بورس لوازم یدکی رفت. بر این اساس مشخص شد فیلتر گیربکس به سختی پیدا می‌شود که آن هم دربازه قیمتی 600 تا 700 هزارتومان قرار دارد. اگر هم بتوان صافی گیربکس را خرید، باید به کیفیت آن شک کرد. هرچند که شناسایی فیلتر گیربکس اورجینال از فیک کار اهل فن است، اما دربسیاری از موارد به دلیل استفاده از همین قطعه نامرغوب، گیربکس به طور کامل معیوب شده است. بسیاری از تعمیرکاران ادعا می‌کنند تعدد برند عجیبی برای قطعات این گیربکس در بازار به وجود آمده و قطعات اورجینال به سختی یافت می‌شود. به عنوان مثال کیت کمل گیربکس، ساعت گیربکس و اورینگ‌ها از کیفیت پایین تولیدات چین هستند و اغلب برای تعمیر مجبور به استفاده از قطعات استوک نیز هستند.

نکته جالب این‌جا است که هرمحصولی که کمپانی تویوتا تولید می‌کند تا 5 سال هیچ قطعه‌ساز چینی نباید قطعات آن را تولید کند و پس از طی کردن عمر 5 ساله اول، چینی‌ها می‌توانند اقدام به تولید کنند. این مورد سبب شده قطعات بی کیفیت چینی در بازار برای برند تویوتا به وفور یافت شود. گاهی این عامل سبب کاهش قیمت برخی از قطعات اصلی نیز در بازار می‌شود. علاوه بر ضعف تامین قطعات، ضعف تامین روغن‌گیربکس نیز برای برند تویوتا وجود دارد. به گفته برخی مکانیک‌ها، قیمت 4 لیتر روغن مخصوص تویوتا برای گیربکس‌های اتوماتیک کمری حدودا 450 هزار تومان است. چون دربازار یافت نمی‌شود، مجبور هستند روغن مشابه‌ با کیفیت پایین را جایگزین کنند که عمدتا فرسایش و استهلاک گیربکس را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است اگر خودروی تویوتا کمری دارید، مستقیما اقدام به خرید قطعات گیربکس آن از بازار نکنید. همیشه توپ خرید قطعه را به زمین مکانیک بیندازید و بعداز تامین قطعات حتما از آن‌ها فاکتور قیمت و تعمیر دریافت کنید تا اگر پس از تعمیر با مشکل مواجه شدید، امکان پیگری و شکایت وجود داشته باشد.

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2RkVFa7
کد خبر :30476
چهارشنبه, 07 آذر 1397 16:16
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد