توقف تولید و پلاک گذاری 42 مدل موتورسیکلت به دلیل عدم ارتقای استاندارد

تولید موتورسیکلت بدون استاندارد صحت ندارد

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران در خصوص توقف تولید و پلاک گذاری 42 مدل موتورسیکلت به علت پایان یافتن مهلت ارتقای استاندارد، اظهار کرد:«موتورسیکلت سازان بر اساس استاندارد هایی که سازمان استاندارد تعریف می کند شروع به تولید می کنند و برای تولید انبوه گواهی دریافت می کنند. استاندارد های اجباری برای موتورسیکلت سازان 17 گانه بود و 8 استاندارد دیگر به آن ها نیز اضافه شد و به 25 استاندارد ارتقا پیدا کرد.»

بهمن ضیاء مقدم با اشاره به اینکه حدود 200 برند و مدل موتورسیکلت استاندارد های 17 گانه را پاس کرده اند و تولید کنندگان این برند ها در حال تولید انبوه محصولات خود بودند، ادامه داد: «در همین راستا سازمان استاندارد مهلتی را برای برخی از مدل ها در نظر گرفت تا تولید کنندگان بتوانند تمامی محصولات خود را به استاندارد های 25 گانه ارتقاء دهند. آن هایی که موفق نشدند در این مدت کوتاه به استاندارد های 25 گانه برسند حدود 42 مدل بود که با توقف تولید مواجه شدند.»

وی با تاکیدبراینکه تولید موتورسیکلت بدون استاندارد صحت ندارد، تصریح کرد: «از این 200 برند تنها این 42 مدل همه استاندارد های 25 گانه را  طی بازه زمانی در نظر گرفته شده پاس نکردند، و این گونه نبوده است که تمامی مدل موتورسیکلت ها بدون استاندارد در حال تولید شدن باشند. همانگونه که 7 مدل از این 42 مدل استاندارد به این استاندارد رسیدند تا یک ماه دیگر سایر مدل ها هم همه استاندارد های 25 گانه را پاس خواهند کرد.»

ضیاء مقدم با اشاره به وضعیت نامناسب موتورسیکلت سازان و تعطیلی کارخانه‌های موتورسیکلت سازی، افزود: «دروضعیت فعلی قیمت تمام شده محصول نهایی موتورسیکلت سازان بسیار گران تمام می شود و از سویی با افت شدید تقاصا مواجه شده ایم و تولید کنندگان تولیدشان کاهش یافته است. موتورسیکلت سازان اوضاع خوبی را تجربه نمی کنند.»

به گفته وی آمار تولید در شش ماه نخست سال جاری به 65 هزار دستگاه هم نمی رسد در حالی‌که در سال های گذشته در شش ماه اول سال آمار تولید به 200 الی 300 هزار دستگاه می رسید.

دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران با اشاره به تعطیلی بسیاری از خطوط تولید موتورسیکلت سازان تاکید کرد: «موتورسیکلت سازان با کاهش 60 الی 70 درصدی نیرو های خود مواجه شده اند. در شش ماه اخیر حدود 10 هزارنفر از کل صنعت موتورسیکلت وسایر صنایع وابسته آن به دلیل توقف خطوط تولید بیکار شده اند.»

منبع: خودروکار

لینک کوتاه :
کد خبر :10226
شنبه, 24 شهریور 1397 15:52
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد