یک فعال صنعت قطعه‌سازی اعلام کرد:

تولیدکننده واقعی سرمایه خرید مواد اولیه از بورس کالا را ندارد

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: مدیر بازاریابی یک شرکت تولیدکننده چراغ خودرو با اشاره به مشکلات موجود در صنعت خودرو، گفت: «شاید نتوان گفت کالای ایرانی در تمام سطوح با محصولات خارجی برابری می‌کند، اما در اغلب موارد کیفیت محصول ایرانی، بالاتر است. در حوزه قطعات به جرات می‌توان گفت کیفیت برخی از قطعات تولید داخل با شرکت‌های اروپایی برابری میکند.»

رضا حامدی در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات خودرو با اشاره به مشکلاتی که قطعه‌سازان این روزها با آن مواجه هستند در رابطه با تاثیر برگزاری این نمایشگاه بر فعالیت فعالان این حوزه، به خبرنگار «اتوپارت پرس» اظهار کرد: «شرکت‌های زیادی در این نمایشگاه حضور یافته‌اند. البته موضوعاتی از جمله تحریم‌های اقتصادی و نوسان قیمت ارز بر کیفیت این نمایشگاه بی تاثر نخواد بود. اما صحبت‌هایی که در خصوص حمایت از کالای ایرانی شد، ممکن است کمی از این تاثیرات روانی بکاهد. ما تولیدکنندگان ایرانی همیشه امیدواریم از کالای ایرانی آنگونه که باید استقبال شود.»

این فعال صنعت قطعه‌سازی در خصوص کیفیت ساخت داخل قطعات خودرو تاکید کرد: «کیفیت همیشه به این معنی نیست که ما بهترین محصول را تولید و به بازار عرضه کنیم. باید در زمینه تولید، باید تقاضای بازار را نیز مدنظر داشت. برای مثال محصولات شرکت ب‌ام‌و یا بنز را در نظر بگیرید که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. اما اگر بخواهیم این تکنولوژی را بر روی محصولات ایرانی به کار بگیریم، با توجه به نیاز بازار، صرفه اقتصادی نخواهد داشت. زیرا در حال حاضر هم قیمت خودرو نسبتا بالاست. بنابراین اگر  این تکنولوژی را هم پیاده کنیم، برای مصرف‌کننده به‌صرفه نخواهد بود. با این حال تولید کنندگان تمام تلاش خود را می‌کنند تا محصول خود را، با بالاترین کیفیت به بازار عرضه کنند.»

مدیر بازاریابی شرکت (تابش) TBH با اشاره به چالش تولیدکنندگان برای تهیه مواد اولیه، افزود: «مواد پتروشیمی ابتدا در بازار بورس ارائه می‌شود و بعد به بازار آزاد می‌آید. که متاسفانه چون نظارتی در کار نیست بیشتر این مواد نصیب کسانی می‌شود که پول بیشتری داشته باشد نه صرفا تولید کنندگان. اما چون تولیدکنندگان نیاز خود را به صورت خُرد تهیه می‌کنند، پس ناچار به بازار آزاد رجوع می‌کنند که این خود یک چالش بزرگ است.»

وی با بیان اینکه برای تهیه مواد اولیه گاهی مجبور شده‌ایم حجم بالاتر از نیاز خود را خریداری کنیم، تا نیاز تولید را با قیمت کمتری تامین کنیم، تصریح کرد: «اما این کار روی قیمت محصول تاثیرگذار است. اما در این روش به‌هرحال ممکن است بتوانیم مواد را ارزان‌تر از مثلا یک ماه آینده خریداری کنیم. در این شرایط هزینه‌های انبارداری را باید در هزینه تولید در نظر بگیریم.»

حامدی افزود: «قطعه‌سازان به هر نحو تلاش می‌کنند مشکلات و مسائل خود را به گوش مسئولین برسانند. به این ترتیب این امیدواری وجود دارد که تصمیم‌گیران و مسئولین در زمینه رفع این موانع و چالشهای موجود در زمینه تولید، برنامه‌ریزی و تدبیر جدی داشته باشند. چون با شرایط ذکر شده، تهیه مواد اولیه برای هیچ کس آسان نیست و این امر تبدیل به معضل بزرگی شده است.»

به گفته وی، این وضعیت فقط به نفع دلالان است که در این بین سودهای کلانی می‌برند. پیش‌تر مواد پتروشیمی در بورس نبود و تهیه آن آسان‌تر بود ولی امروز که در بورس کالا ارائه شده است، هر کسی که پول دارد می‌تواند مواد اولیه را خریداری کند نه کسانی که واقعا نیاز به این مواد دارند.

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2QHIzmX
کد خبر :20414
پنجشنبه, 24 آبان 1397 13:59
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد