راه‌های برون‌رفت قطعه‌سازان از بحران

خودروسازان مطالبات قطعه‌سازان را با واگذاری سهام تهاتر کنند

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: یک فعال سابق قطعه سازی در رابطه با اینکه باتوجه به تحریم‌های جدید امکان مشارکت و تعامل با شرکت‌های خارجی وجود ندارد، راه برون رفت از بحران فعلی صنعت قطعه سازی را دریافت مطالبات قابل توجه خود از خودروسازان دانست.

بهرام شهریاری با طرح این پرسش که اگر قرار بر خصوصی‌سازی خودروسازان باشد، سهام آن‎ها به چه کسانی واگذار خواهد شد، اظهار کرد: «ما معتقدیم این سهام باید به کسانی واگذار شوند که به شکل عملی و از نزدیک با صنعت خودرو آشنا باشند. به‌نظرمن این سهام می‌تواند به نسبتی میان قطعه‌سازان توزیع شوند و عمده سهامداران خودروساز را قطعه‌سازان تشکیل دهند.»

وی با بیان اینکه این موضوع، فضای خوبی را ایجاد می‌کند که در آن شرایط قطعه‌سازان با تشکیل یک کنسرسیوم، به کاهش قیمت‌ها و افزایش بهره‌وری خود اقدام کنند، افزود: «درواقع قطعه‌سازان باید بتوانند از ظرفیت‌های خالی استفاده کرده و به حالت مطلوب و بهینه برسند. به‌این‌ترتیب باید کار را در شرایط سخت برای خود تعریف کنند.»

شهریاری با اشاره به اینکه متاسفانه صنعت خودرو کشور امروز آلوده شده است، گفت: «قطعه‌سازان باید خود را از رانت‌های موجود جدا کنند تا قدرتی که کسب می‌کنند، علیه‌شان نباشد، بلکه در راستای خودشان باشد.»

این فعال سابق صنعت قطعه سازی با بیان این مطلب، ادامه داد: «به‌این‌ترتیب منافع خودروسازان و قطعه‌سازان به‌معنای‌واقعی به یکدیگر گره خواهد خورد. در غیر این‌صورت شرایط همین است که امروز شاهد آن هستیم. قطعه‌سازان، بخش خصوصی سرمایه این جامعه هستند و تعطیلی هر کدام از واحدهای تولید، آسیب جدی در اقتصاد و جامعه ایجاد خواهد کرد. این در حالی است که کسی هم پاسخگو نیست.»

وی  در پایان تاکید کرد: «تازمانی‌که بخش‌خصوصی جدی گرفته نشود و درمقابل به بخش‌های دولتی و رگه‌های خودی بها داده شود، اتفاق خاصی نخواهد افتاد و تغییر مثبتی صورت نمی‌گیرد.»

لینک کوتاه :
کد خبر :10130
یکشنبه, 28 مرداد 1397 15:46
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد