مدیر تضمین کیفیت گروه خودروسازی سایپا

خودروسازی با قطعه‌سازان کوچک به‌جایی نمی‌رسد

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: مدیر تضمین کیفیت گروه خودروسازی سایپا با اشاره به اینکه حساسیت زیادی روی موضوع کیفیت خودروها وجود دارد، اعلام کرد: «برای مشتریان ما علاوه‌بر بحث قیمت که بسیار مهم است، کیفیت نیز به عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی اهمیت بالایی دارد. طبیعتا ما هم در حوزه کاری خود در کیفیت، نماینده مشتری در کارخانه هستیم.»

محمد تهامی تاکید کرد: «به این ترتیب سعی می‌کنیم آن‎چه را که خواسته و نیاز مشتری است و البته روزبه‌روز هم این مورد به فراخور نیازها تغییر می‌کند، برآورده کنیم و در تلاشیم خواسته مشتری را به زبان فنی-‌مهندسی تبیین کنیم و به کارخانه بیاوریم و از سازمان‌های تولیدی، خدماتی و قطعه‌ساز به منظور رفع نیاز و خواسته مشتری کمک بخواهیم.»

 

ارائه درخواست ارتقای قطعه‌سازان به وزارت صمت

وی با بیان اینکه چند فرایند عمده در حوزه کیفیت تعریف شده است که در حال جاری‎سازی آن هستیم، گفت: «یکی از این فرایندها، در حوزه قطعه‌سازی است. خودرو از قطعات تشکیل می‌شود و اگر قطعه کیفیت داشته باشد، محصول نهایی هم قطعا کیفیت خوبی خواهد داشت. در همه جای دنیا گفته می‌شود 85درصد ارزش افزوده خودرو از قطعه حاصل می‎شود. بنابراین یکی از کارهای اصلی‌ ما در حوزه قطعه است. مهم‌ترین کاری که در این زمینه انجام داده‎ایم، به‌روزرسانی رویه‎ها در حوزه قطعه است.»

تهامی با توضیح اینکه در این مسیر رویه‌های کیفی رنو و سیتروئن را بررسی کرده و اقداماتی براساس آن رویه‌ها انجام داده‎ایم، اظهار کرد: «نتایج آن به‎مرور بیشتر نمایان خواهد شد. خوشبختانه با حمایت مدیریت ارشد و همراهی شرکت‎های تامین‎کننده، خواستار رعایت مبانی کیفیتی که در همه جای دنیا وجود دارد، ازسوی قطعه‌سازان شده‎ایم. انتظار ما به‌عنوان خودروساز از شرکت‌ها یا وزارت صمت و نهادهای دولتی نیز این است که به ما کمک کنند. واقعیت این است ما یک سری قطعه‌ساز داریم که در مقیاس اقتصادی فعالیت نمی‌کنند. وقتی این قطعه‌سازان نتوانند ارتقا پیدا کنند، عملا محصول ما نیز بهبود نخواهد داشت.»

مدیر تضمین کیفیت گروه خودروسازی سایپا با بیان اینکه در جلسات مشترک با وزارت صمت، موضوع روند ارتقای قطعه‌سازان را درخواست کرده‌ایم، تاکید کرد: «برخی از این قطعه‌سازان دارای تجهیزات قدیمی هستند که باید با ارائه تسهیلات، به‌روزرسانی انجام شود. این کار را در کنار الزامات حاکمیتی در حوزه قطعه‌سازی می‌توانیم به صورت مکمل انجام دهیم تا وضعیت قطعاتمان بهبود پیدا کند.»

 

تهیه پیشنهاد براساس سند چشم‌انداز صنعت خودرو هند

محمد تهامی با بیان اینکه پرداخت منظم و به‎موقع به قطعه‎سازان بر کیفیت قطعات تاثیرگذار است، گفت: «اگر سازنده‎ای بخواهد تجهیزات خود را به‌روز کند، قطعا نیاز به برنامه‎ریزی و دریافت منظم مالی دارد. هیچ شکی نیست وقتی خودروساز در حوزه تامین مالی به مشکل برمی‌خورد،‌ این موضوع بر کیفیت محصولش اثرگذار خواهد بود. یکی از عارضه‌هایی که شناسایی کرده‌ایم این است که تعدد منابع تامین قطعه داریم. البته تامین مالی نیز باید منظم باشد. اگر بتوانیم نظم مناسبی در تامین منابع مالی قطعه‌سازان داشته باشیم، می ‌توانیم بر کیفیت هم اثرگذار باشیم.»

وی با اشاره به اینکه بر اساس سند چشم‌انداز صنعت خودرو هند یک پیشنهاد تهیه کرده‎ایم، اظهار کرد: «هند در سند چشم‌انداز پنج‎ساله خود آورده است که باید برای قطعه‌سازان یک صندوق سرمایه‌گذاری با حمایت دولت و منابع بانکی ایجاد شود تا بتواند تکنولوژی‌های جدید را شناسایی کند و به حوزه قطعه‌سازی بیاورد.»

به گفته تهامی، در برخی حوزه‎ها مثل ورق مصرفی در بدنه و در حوزه پتروشیمی بسیاری از نیازهای خودروساز که طبیعتا در کیفیت هم موثر است، با امکانات داخلی قابل انجام نیست. این‌ موضوع بر کیفیت محصول ما هم اثرگذار است. در حل بخشی از این مساله، خودروساز نیز باید به لحاظ توان فنی و مهندسی کمک کند. در بخش دیگر باید در قطعه‌سازی سرمایه‌گذاری انجام شود. ضمن این‎که بخش مهم دیگر این است که خودروساز بتواند تعهدات مالی‌اش را انجام دهد.

 

الگوبرداری از سیستم SPR رنو

محمد تهامی با بیان اینکه در همه‎جای دنیا ثابت شده است که قطعه‌سازان بزرگ و با مقیاس اقتصادی می‌توانند کیفیت را تضمین کنند، تاکید کرد: «وقتی ما تعداد زیادی قطعه‌ساز کوچک داریم که در حوزه کیفیت زیرساخت‎ها و تکنولوژی مناسبی ندارند، نمی‌توانیم نیاز خودروساز را برآورده کنیم. درنتیجه هرچقدر هم که به قطعه‌ساز برای افزایش کیفیت قطعه فشار بیاوریم، به‌دلیل این‎که زیرساخت‌های لازم در این خصوص را نداشته و اصولا با شرکت‌های صاحب فناوری در دنیا ارتباط ندارد، این امکان میسر نمی‌شود.»

وی با اشاره به اینکه باید به قطعه‌ساز کمک کرده و قرارداد بلندمدت امضا کنیم اما قطعه‌ساز نیز کیفیت کارش را بالا ببرد، گفت: «در این بخش ما از رنو و سیتروئن استفاده کردیم و یک‎سری موارد سیستمی و تکنولوژی را که در این شرکت‌ها وجود داشته است، الگوبرداری کرده‌ایم. ما در حوزه خودروسازی یک سیستم به اسم مدیریت کارخانه داریم که در رنو به آن SPR گفته می‌شود. این سیستم را در سایپا راه‌اندازی کرده‌ایم. مفهوم کلی آن این است که کسی که به‌عنوان اپراتور یک قطعه را می‌بندد، مسئول کیفیت هم است. یعنی لایه‌های مختلف بازرسی و ناظر ایجاد نمی‌کنیم، بلکه کسی که اپراتور است، این کار را باید انجام دهد.»

مدیر تضمین کیفیت گروه خودروسازی سایپا تاکید کرد: «همچنین سیستم‌های نرم‌افزاری تهیه‌کرده‌ایم که وقتی مشکلات اپراتوری به وجود آمد، یک قفل سیستمی ایجاد می‌شود تا خودرو معیوب به‌دست مشتری نرسد. این عمده‌ترین کاری است که در فرآیند تولید خودرو به وجود آمده است.»

 

فراخوان برای رفع عیوب خودرو

مدیر تضمین کیفیت گروه خودروسازی سایپا در رابطه با خدمات پس از فروش با بیان اینکه قبلا وقتی مشتری مراجعه می‌کرد قطعه عوض می‌شد اما دوباره به نمایندگی مراجعه می‌کرد، توضیح داد: «این به دو علت بود؛ نخست کیفیت نامناسب قطعه بود که باز به نظام کیفی قطعات باز می‌گردد یا عیب‌یابی نامناسب بود که به خدمات پس‌ازفروش مربوط می‎شود. بر این اساس، با کمک سایپا یدک، مکانیزمی در نمایندگی‌ها ایجاد کرده‌ایم تا عیب‌یابی را دقیق‌تر انجام دهیم و آن مشکلی که مشتری بابت آن مراجعه کرده است را دقیق شناسایی کنیم.»

محمد تهامی با اشاره به اینکه یک‎سری سازمان‌های نظارتی بر کار ما نظارت می‌کنند ازجمله سازمان استاندارد، محیط‌ زیست و وزارت صمت، گفت: «این‌ سازمان‎ها به برخی شرکت‌ها مجوز داده‎اند به‎عنوان مراجع معتمد سازمان ملی استاندارد بر خودروسازان نظارت داشته باشند. ما تعامل خوبی با این سازمان‌ها داریم.»

وی همچنین تاکید کرد: «خودروهای سایپا در بحث آلایندگی در 6 ماه سال جاری وضعیت بسیار خوبی داشته‌ و استانداردها را پاسخگو بوده‎اند. در بحث استانداردهای جدید 85گانه که سازمان استاندارد اعلام کرده، آن بخشی که در سال جاری الزام بوده انجام شده و سایپا در ماه جاری توانسته است مجوزهای جدیدی دریافت کند. ما سعی کردیم با تعامل با شرکت‌های ناظر، مواردی را که از دید آن‌ها نیاز مشتریان است، برآورده کنیم.»

تهامی در رابطه با افزایش شکایات از کیفیت خودروهای داخلی به بیش از سه برابر در سال جاری، در پاسخ به این سوال که آیا در خط‌ تولید از قطعات بی‌کیفیت استفاده می‌شود یا نظارت وجود ندارد، توضیح داد: «کیفیت قطعاتی که برای نمایندگی‌ها تهیه می‌شود، از فیلتری که در سایپا تعریف شده و متناسب با انتظاراتی که مشتری دارد، عبور می‌کند. در تمام شرکت‌های دنیا سطح کیفی قطعه‌ای که برای نمایندگی استفاده می‌شود با قطعه خودروساز یکی نیست. من انکار نمی‌کنم در حوزه قطعات مشکلاتی وجود دارد که باعث مراجعه مشتری می‌شود اما واقعیت این است ما چند سیستم برای این موضوع فراهم کرده‌ایم. یکی بحث فراخوان است. سایپا در صورتی که قطعه‌ای تامین شده اما برای مشتری مشکل به وجود آورده، سعی کرده با فراخوان عیوب را برطرف کند.»

وی در ادامه افزود: «در دنیا برای شرکت‌ها بحث فراخوان وجود دارد. اما اگر در ایران شرکتی فراخوان بدهد، برداشت خوبی نمی‌شود. این در حالی است که شرکت‌های بزرگ دنیا مثل تویوتا هم فراخوان دارند. ما سعی کردیم آنچه را که برای مشتری مشکل ایجاد می‌کند با سیستم فراخوان پوشش دهیم. در بحث نظام قطعه‌ هم گفتم کیفیت قطعه‌ای که برای سایپایدک می‌رود باید تحت کنترل ما باشد.»

محمد تهامی با بیان اینکه به قطعه‌ساز می‌گوییم این سطح کیفی برای خدمات باید باشد و حداقل این است که قطعه متفرقه به شبکه خدمات پس از فروش وارد نشود، گفت: «در خصوص این‎که چرا مشتری به نمایندگی مراجعه می‌کند هم باید بگویم این مراجعه شاخصی دارد که تا حدی در همه جای دنیا مجاز است. مثلا این‎که یک‌میلیون دستگاه خودرو پراید در شبکه وجود دارد، مشخص می‎کند تا چند درصد می‌تواند زیر 5هزار کیلومتر یا 5 تا 10 هزار کیلومتر به نمایندگی مراجعه کند. یعنی نُرم‌هایی در این خصوص وجود دارد. شاخص‌هایی که نشان می‌دهد یک خودرو زیر 5هزار کیلومتر به نمایندگی مراجعه کرده، نمی‎تواند صفر باشد.»

به گفته تهامی، مشتری بیشتر از این‎که از رفتن به نمایندگی ناراحت باشد، از این ناراحت می‌شود قطعه‌ای که تعویض شده، مشکلش را حل نکرده است. درواقع به‎جز موارد ایمنی، هیچ وقت در هیچ قطعه‌ای نمی‌توان گفت ppm ما صفر است.

 

منبع: روزنامه دنیای خودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2EJnw0l
کد خبر :30596
چهارشنبه, 05 دی 1397 15:25
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد