هشدار نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان

دولت حمایت نکند صنعت خودرو از بین می‌رود

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: نایب‌رئیس انجمن قطعه‌سازان، در نشست خبری اعضای این انجمن با اصحاب رسانه، از حال بد قطعه‌سازان گفت و تاکید کرد که اگر کمک وحمایت‌های دولتی از راه نرسد، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد نابودی این صنعت خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار «اتوپارت پرس»، شاپور سامعی از مشکلات و موانعی می‌گوید که تحریم‌ها و نبود حمایت‌های دولتی برای قطعه‌سازان کشور ایجاد کرده است: «در بحث تولید خودرو و ساخت قطعات،  مهم‌ترین مساله تامین ارز است. نه  تنها در ایران که در تمام کشورها، برای ساخت یک خودرو، به طور متوسط در حدود 2هزار دلار ارز صرف می‌شود و تمام شرکت‌های خودروسازی حتی در ژاپن و آمریکا هم بخشی از قطعات و مواد اولیه‌شان را از خارج وارد می‌کنند. بعد از مشکلات و تنش‌های ارزی که داشتیم دولت برای کمک به صنعت قطعه‌سازی و خودرو وعده هایی داد که  تا به امروز تقریبا هیچ کدام محقق نشده است. تمام مسیر های  انتقال پول بسته شده و بانک مرکزی نیاز ارزی قطعه‌سازان را تامین نکرد. بالا رفتن قیمت قطعات و گرانی خودرو نتیجه مجموعه ای از مشکلات است. قیمت ارز گران تر شده و دیر تر و سخت تر هم به دست ما می رسد. بانک ها و پتروشیمی ها  نیز در تامین ارز مورد نیاز قطعه‌سازان همکاری نمی کنند. از ارز 4200 تومانی که وعده اش را داده بودند، به ارز نیمایی و سامانه سنا  رسیدیم که حدود 7500 تومان قیت دارد.علاوه براین با توجه به بسته شدن مسیر های انتقال ارز و انتقال  پول به خارج از کشور مجبوریم یک درصدی به صرافی ها بدهیم تا ارز  را مثلا در کشور چین یا سنگاپور تحویل مان بدهند. میزان درصدی هم که می گیرند به کشور مقصد و سخت تر بودن این کار بین 1 تا 10 درصد متغیراست. برای مثال ما یک میلیون دلار در اینجا تحویل صرافی می‌دهیم و آن طرف 937 هزار دلار تحویل می‌گیریم. 45روز است که حتی یک سنت هم تراکنش نداشته‌ایم. بانک کونلون چین هم برای انتقال ارز، برخلاف گذشته با شرکت‌های ایرانی همکاری نمی‌کند. از طرف دیگر پس از اینکه کالایی سفارش داده می‌شود، بسته به کشور مقصد بین 1 تا 5 ماه طول می‌کشد تا به دست ما برسد. کمترین زمان برای کشور چین است که یک الی 5/1 ماه زمان می‌برد و برای کشورهایی مانند سنگاپور هم بیشترین زمان 5 ماه است.»

سامعی با بیان اینکه که اگر همین شرایط ادامه پیدا کند، در سال 98 صنعت خودرو و صنایع وابسته به آن کاملا از بین خواهد رفت، تاکید کرد: «میزان تولید 2 کارخانه بزرگ خودروسازی کشور  6 هزار اتومبیل در روز بود، اما امروز این مقدار به کمتر از 2 هزار خودرو کاهش پیدا کرده است که بخشی از این 2 هزار خودرو تولید شده هم به دلیل کمبود قطعه و ناقص بودن، تجاری نشده و به بازار فرستاده نمی‌شود.»

وی افزود: «حداقل دولت در ازای  ارز 4200 تومانی که وعده‌اش را داد اما عملی نشد، به قطعه‌سازان و تولید کنندگان خودرو وام و تسهیلات با بهره کم پرداخت کند. صنعت خودروی کشور رو به نابودی است و اگر دولت کمک و حمایت نکند و این روند  منفی همچنان ادامه داشته باشد، در سال آینده صنعت خودرو و صنایع وابسته به آن از بین خواهد رفت.»

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2EwQOA0
کد خبر :30545
شنبه, 24 آذر 1397 17:44
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد