اختلال در خدمات پس از فروش خودرو

دوماه توقیف قطعات یدکی خودرو در گمرک

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: یکی از مشکلات امروز صنعت خودرو توقف حجم قابل توجهی از قطعات یدکی خودرو در گمرکات کشور است که تاخیر پیش آمده در ترخیص این قطعات، باعث ایجاد اختلال در ارائه خدمات پس از فروش به خودروها شده است.

به گفته برخی کارشناسان دلیل این وضعیت مقررات داخلی گمرک است. این درحالی است که طبق آیین نامه اجرایی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، تاوان چنین مقرراتی را نباید متقاضیان  خدمات خودرویی بدهند. توقف حجم قابل توجهی از قطعات یدکی وارداتی در گمرک و عدم ترخیص آنها باعث کمبود و کسری قطعات و ایجاد مشکل در ارائه خدمات پس از فروش خودرو به مصرف‌کنندگان شده است. در عین حال از حدود دوماه قبل برخی از قطعات یدکی مورد استفاده در شبکه خدمات پس از فروش خودرو در گمرکات متوقف شده و امکان ترخیص ندارد. فعالان این حوزه  ایجاد چنین شرایطی را نوعی خود تحریمی می دانند و معتقدند به هیچ عنوان پذیرفته نیست که از یک سو میلیاردها تومان قطعه در گمرک متوقف شود و از سوی دیگر نمایندگی‌های خدمات پس از فروش خودرو دچار کمبود قطعه باشند.

در همین رابطه دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور در اظهار نظری با اشاره به آخرین وضعیت قطعات خودرو مانده در گمرک، گفت: «در حال حاضر هنوز تعداد زیادی قطعات خودرو به دلایل متعددی پشت درهای گمرک باقی مانده اند و همین امر باعث کاهش تولید خودرو شده است.»

 آرش محبی نژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر دو مانع جهت ترخیص قطعات خودرو از گمرک وجود دارد؛ تصریح کرد: «اکنون برخی قطعات حتی پس از گشایش اعتبار به گمرک رسیده اند، اما برای ترخیصشان نیاز به مجوز از سوی وزارت صمت دارند که هنوز این مجوز داده نشده است.»

وی با بیان اینکه برخی دیگر از قطعات خودرویی نیز به دلیل نبود ارز دولتی حتی در سامانه نیما نیز با مشکل پرداخت مابقی هزینه قطعات خریداری شده مواجه هستند، افزود: «این دو امر باعث ایجاد مشکل برای ورود قطعات خودرو از گمرک به داخل کشور شده است. به این ترتیب ترخیص قطعات خودرویی در این شرایط نیازمند زمان است اما در حال حاضر خودروهای داخلی با کمبود قطعات مواجه هستند.»

به گفته محبی نژاد، فعلا برای خرید قطعات خودرویی جدید نه تنها ارز دولتی در سامانه نیما وجود ندارد، حتی نمی توان قطعات از پیش خریداری شده را ترخیص کرد.

 او در پاسخ به اینکه آیا میزان خسارات وارد شده به صنعت قطعه سازی و تولیدات خودروسازان در دسترس است، اظهار کرد: «به دلیل قیمت های متفاوت قطعات و زمان سپری شده مبنی بر ترخیص نشدن قطعات در گمرک و پرداخت هزینه هایی همچون اجاره انبار و خواب سرمایه ها، نمی توان مبلغ دقیقی ارائه کرد.»

لینک کوتاه :
کد خبر :10055
چهارشنبه, 03 مرداد 1397 15:56
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد