چرا پروژه تولید موتورسیکلت برقی توسط ایدرو محکوم به شکست است؟

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این پروژه توجیه اقتصادی ندارد

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: عضو هیات رئیسه انجمن صنعت موتورسیکلت ایران با توجه به فراخوان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به منظور شناسایی سرمایه‌گذار تولید موتور سیکلت برقی در استان خراسان رضوی (تربت حیدریه) به تشریح وضعیت این صنعت و فراخوان ایدرو پرداخت.

ابوالفضل حجازی با بیان اینکه متاسفانه فرهنگ استفاده از موتور سیکلت‌های برقی در ایران به وجود نیامده است، گفت: «در کل دنیا بخصوص چین بخش وسیعی از استفاده‌کنندگان موتور سیکلت برقی خانم‌ها هستند و این در حالی است که استفاده از موتورسیکلت برای خانم‌ها در ایران ممنوع است.»

وی با بیان اینکه شیوه استفاده از موتور سیکلت و کاربرد آن در ایران متفاوت از سایر کشورها است، اظهار کرد: «در ایران موتورسیکلت با نان‌آوری و معیشت خانواده‌های قشر متوسط و ضعیف مثل کشاورزان و روستاییان، کارمندان و شهروندان شهرهای کوچک که خرید و استفاده از خودرو برای‌شان توجیه اقتصادی ندارد مرتبط است. این افراد زمانی‌که بنزین لیتری 1000 تومان باشد به راحتی و با هزینه پایین و بدون محدودیت سرعت و حرکت در شیب تند قادر به استفاده از موتورسیکلت بنزینی هستند. اما موتورسیکلت برقی که مشکلاتی مانند سرعت و حرکت در شیب تند و هزینه بالای تعویض باتری را نمی‌خرند.»

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با توضیح این مطلب که تقریبا تمام تولیدکنندگان موتورسیکلت در انجمن صنعت موتور سیکلت اقدام به واردات یا مونتاژ موتور سیکلت برقی کرده‌اند، افزود: «اما از آنجا که استفاده از موتور سیکلت بنزینی نسبت به نمونه برقی راحت‌تر و ارزان‌تر است، موتور سیکلت‌های برقی در انبار کارخانه‌ها باقی مانده و حتی دچار مشکلات باتری و ... نیز شده‌اند.»

به گفته حجازی، امروز موتورسیکلت برقی در فروشگاه‌ها نیز وجود دارد اما فروش آن نسبت به موتورسیکلت بنزینی بسیار پایین و محدود به موارد خاص است.

وی درباره فراخوان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به منظور شناسایی سرمایه‌گذار تولید موتورسیکلت برقی در شهرستان تربت‌حیدریه، توضیح داد: «توجه به مناطق کمتر توسعه یافته امری مثبت بوده اما با توجه به عدم حضور نیروهای متخصص در این استان‌ها و اعزام نیروها از استان‌های دیگر به‌خصوص تهران، هزینه تولید را بالا می‌برد. غیر از این مورد، سرمایه‌گذار واقعی بخش خصوصی وارد میدان مشارکت دولتی نمی‌شود. چرا‌که سیستم دولتی پرهزینه است و این طرح مانند بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های دولتی دیگر، 100درصد ناموفق خواهد بود. اگر سرمایه‌گذار خصوصی 70 درصد سرمایه را وارد کار کند، قطعا 30 درصد باقیمانده را نیز تامین خواهد کرد و دیگر وارد مشارکت دولتی نمی‌شود.»

ابوالفضل حجازی در ادامه با اشاره به اینک حدودا 4 سال پیش نیز دولت بودجه‌ای را به همین منظور مصوب کرد و شهرداری نیز فراخوان داد و تبلیغات میلیاردی هم انجام شد، خاطرنشان کرد: «اما همان زمان کمتر از 100 نفر برای موتورسیکلت برقی ثبت‌نام کردند. اگر ثبت‌نام در حوزه خودرو زیاد است به دلیل میزان استفاده مردم از خودرو نیست بلکه مردم به دلیل کاهش ارزش پول ملی به فکر حفظ سرمایه خود بوده و اقدام به خرید خودرو می‌کنند. ولی در مورد موتورسیکلت اینگونه نیست و خریدار موتور قطعا قصد استفاده از آن را دارد.»

وی با توضیح این مطلب که در سال‌های گذشته میزان خرید و استفاده از موتورسیکلت 70 درصد کاهش یافته و دلیل آن کم شدن قدرت خرید مردم است، تصریح کرد: «در چنین شرایطی قصد فروش موتورسیکلت برقی به مردم را داریم درصورتیکه استفاده از آن صرفه اقتصادی برای خریدار نداشته و حتی اگر رایگان هم ارائه شود ممکن است به دلایل گفته شده مورد استفاده قرار نگرفته و موتورسیکلت بنزینی ارجحیت داشته باشد. بنابراین برای سرمایه‌گذار بخش خصوصی توجیه اقتصادی لازم برای مشارکت در این طرح وجود ندارد.»

این عضو هیات رییسه انجمن صنعت موتورسیکلت با بیان اینکه باید هدف پروژه مشخص شود، گفت: «اگر هدف کاهش الودگی هوا است که با توجه به عدم اقبال عمومی به استفاده از موتورسیکلت‌های برقی، هدف طرح محقق نخواهد شد و اگر هدف افزایش قدرت و توان تولید ملی باشد باید بدانیم که تولید داخلی موتورسیکلت برقی گران‌تر از نمونه وارداتی بوده و به دلیل سرعت کم و قدرت مانور پایین و هزینه باتری بالا و عدم استفاده خانم‌ها این طرح به احتمال نزدیک به 100درصد با شکست مواجه خواهد شد.»

حجازی به تشریح دلایل محکوم به شکست بودن پروژه پرداخت و اظهار کرد: «این پروژه مانند بسیاری دیگر از پروژه‌های دولتی مخصوصا در شرایط فعلی محکوم به شکست است. در حال حاضر بهتر است به فکر حفظ واحد‌های فعلی باشیم چراکه ایجاد واحد جدید در جایی لازم است که نیاز کشور مطرح باشد در حالیکه در بحث موتورسیکلت برقی با مازاد نیاز روبه‌رو بوده و موتورسیکلت‌های برقی در انبارها خاک می‌خورند و باتری‌هایشان معیوب شده است.»

وی در ادامه ضمن اشاره به عدم مشورت با انجمن صنعت موتورسیکلت ایران در خصوص فراخوان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: «اگر هدف خدمت به کشور باشد قطعا با انجمن تخصصی این بخش مشورت می‌شود. هدف استفاده، سواستفاده یا خدای ناکرده فرصت طلبی است. بارها با وزارت صنعت و در رسانه‌ها اعلام کرده‌ایم که در صنعت موتور سیکلت هیچ مشورتی با انجمن صنعت موتورسیکلت نمی شود. تمام تصمیمات در اتاق‌های دربسته گرفته شده و متاسفانه برخی افراد که هدف‌شان خدمت به کشور و مردم نیست به شکل هدفمند تصمیم گیری می‌کنند.»

 

منبع: خبرخودرو

لینک کوتاه :
کد خبر :10237
دوشنبه, 26 شهریور 1397 15:40
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد