برخورد جدی دولت با احتکار کنندگان تایر

شرکت‌های تایرسازی، کالاهای آبان‌ماه را برای خرید اعلام می‌کنند

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: براساس بخشنامه‌ای که ازسوی حوزه تامین بازار وزارت صمت به تولیدکنندگان تایر ارسال شده است، دولت با کارخانه‌هایی که به‌ هر دلیل کالای خود را به بازار عرضه نکنند یا اقدام به نگهداری کالا با هدف فروش آن پس‌از تصویب مصوبه افزایش قیمت‌ها کنند، برخورد جدی خواهد کرد.

محمدرضا کلامی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت با اعلام این خبر گفت: «براساس بخشنامه روز شنبه وزارت صمت به تمام تولیدکنندگان تایر در کشور، این کارخانه‌ها مکلف شدند تمام موجودی انبار و تولیدات روزانه خود را با قیمت‌های مصوب سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در بازار عرضه کنند.»

وی همچنین ادامه داد: «واحدهای تولیدی مجاز به انبار کردن تایر در انبارهای خود و عدم عرضه آن در سطح بازار نیستند و دولت به شدت با متخلفان برخورد می‌کند.»

وزارت صمت در حالی به موضوع احتکار تایر در انبار تولیدکنندگان این محصول واکنش نشان داده است، که پیش از این اغلب تولیدکنندگان تایر با مقاومت در برابر نیاز بازار،‌ اقدامی برای عرضه سبدهای فروش خود طی دوماه گذشته نکرده‌اند.

به‌گفته فعالان بازار،‌ این شرکت‌ها به‌دلیل بالا رفتن قیمت مواد اولیه به ‌ویژه از نوع تولید داخل، ‌مجبور به فروش تایرهای خود با درصد بالایی زیان شده‌اند و به‌ همین دلیل تا زمان تصویب مجوز افزایش قیمت انواع تایر توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وزارت صمت، فروش محصولات خود را در بازار متوقف کرده‌اند. برهمین اساس بخشی‌از نماینده‌ها و عاملان فروش شرکت‌های تایرساز در پایتخت نیز دست‌به احتکار کالا در برخی انبارهای حاشیه تهران زده‌اند.

محمدرضا کلامی در واکنش به آن نیز اشاره کرد: «براساس تصمیم بخش تامین بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت، دولت برای کاهش گرانی‌های حاشیه بازار تایر با قدرت ورود خواهد کرد و قیمت این کالا در بازار کاهش خواهد یافت.»

 پس از ابلاغ بخشنامه وزارت صمت به تایرسازان، یزدتایر و آرتاویل‌تایر در بخشنامه‌ای مشترک،‌ خطاب به عاملان فروش خود از آنها خواسته‌اند کلیه موجودی انبار خود را با قیمت‌های مصوب در بازار توزیع کنند. بخشنامه‌ای که به‌نظر می‌رسد با توجه به دستور حوزه تامین بازار وزارت صمت صادر شده است و شرکت‌های تایرسازی سبدهای برزمین‌مانده آبان‌ماه را نیز برای خرید توسط عوامل خود اعلام خواهند کرد. 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت درحالی از کاهش قیمت انواع تایر در حاشیه بازار، این خبر را داد که این روزها قیمت هر جفت تایر پرایدی از 230هزارتومان به بیش‌از 400هزارتومان در بازار رسیده و به‌گفته فعالان این صنف دلیل اصلی آن بسته شدن فروش تایرسازان داخلی طی دوماه گذشته و احتکار عمده کالا توسط برخی عوامل فروش است. البته در ماه جاری تنها گروه صنعتی بارز،‌ با هدف تثبیت بازار و کاهش التهاب اقدام به اعلام سبد فروش خود کرده است.

 

منبع: روزنامه دنیای خودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2QMDcTA
کد خبر :30419
یکشنبه, 27 آبان 1397 10:51
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد