بومی‌سازی قطعات در زمان تحریم

صنعت خودرو ایران زمین نمی‌خورد

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: تلاش برای بومی‌سازی قطعات مورد نیاز خودروهای داخلی می‌تواند بهترین راه‌حل برای مقابله با تحریم‌ها باشد و بسیاری از مشکلات تولید را رفع کند.

با آغاز دور جدید تحریم‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام که در نوک پیکان آن تحریم صنعت خودروسازی ایران قرار داشت، مشکلاتی برای تولید خودرو در کشور ایجاد شد و کلیدی‌ترین نکته تامین قطعات و مواد اولیه خودرو بود.

ایران در صنعت خودرو مانند بسیاری از صنایع، پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. این موضوع بر کسی پوشیده نیست و به جرات می‌توان گفت یکی از بخش‌هایی که توان داخلی صنعت‌گران ایرانی در آن پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشتند صنعت قطعه‌سازی خودرو بوده است.

فارغ از تولید برخی قطعات الکترونیکی خاص، بسیاری از ظرفیت‌ها برای تولید در بخش قطعه‌سازی مغفول مانده و شاید شناسایی آنها و اتکا به توان داخلی بتواند راه‌گشای مشکل صنعت خودرو به‌ویژه در زمان تحریم باشد.

برخی از کشورها صنعت خودرو قابل توجهی ندارند، اما در قطعه‌سازی توانمند هستند که از آن جمله می توان به کشور ترکیه اشاره کرد و با الگو برداری از این کشورها  و تدوین برنامه‌ای دقیق می‌توان علاوه بر تامین داخل قطعات با کیفیت تولید و در بازارهای جهانی ارائه داد.

امیرحسن کاکایی کارشناس خودرو در این زمینه معتقد است: «دولت برای توسعه صنعت خودرو، به تاسیس مراکز تحقیقاتی برای قطعه‌سازی اقدام کند و بر روی قطعات راهبردی تحقیق انجام دهد.»

وی همچنین تاکید کرد: «این پتانسیل وجود دارد که بتوان قطعات با کیفیت تولید کرد اما در سال‌های گذشته تحقیقات چندانی در این زمینه صورت نگرفته است و باید به این سمت حرکت کنیم.»

فارغ از هر گونه شعار، به نظر می‌رسد این توان در دستان پرتوان تولیدکنندگان داخلی وجود دارد که بتوانند در بزنگاه‌های سخت کشور و صنعت خودرو را نجات دهند کما اینکه در دورن تحریم‌های قبل در سالهای 91 تا 94 نیز بسیاری قطعات وارداتی را داخلی‌سازی کردند. در حالی‌که تیراژ تولید به صورت چشمگیری کاهش یافته بودند، توانستند صنعت خودرو را سرپا نگه دارند.

در حال حاضرحدود یک هزار و 500 قطعه‌ساز در زنجیره تامین داخلی فعالیت دارند که توانمندسازی آنان و رفع موانع تولید می‌تواند سبب تقویت بخشی از کالاهای ایرانی شود که تولید آنها با دانش فنی روز و بومی‌سازی همراه است.

 

منبع: خودروکار

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2RF7Bnj
کد خبر :30520
شنبه, 17 آذر 1397 14:24
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد