پیشنهاد مخترع و مبتکر در حوزه خودرو و قطعات

قطعات کمیاب را خودمان بسازیم

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: محمد طالب‌زاده، مبتکر و مخترع تبریزی، که برای خودروهای قدیمی که قطعات یدکی آن دیگر تولید نمی شود و در بازار موجود نیست، از جمله جیپ میول ساخت 1974 خودش قطعه طراحی می کند و می سازد، معتقد است با توجه به تحریم ها، این توانایی و ظرفیت در داخل کشور وجود دارد که بسیاری از قطعات وارداتی را در داخل کشور تولید کنیم.

به گزارش خبرنگار «اتوپارت پرس» طالب‌زاده با تاکید بر اینکه می توانیم بسیاری از قطعات  خودرو حتی خودروهای خارجی را در داخل تولید کنیم، گفت: «اما متاسفانه هیچ حمایتی از مبتکران و مخترعان ایرانی نمی شود. استعدادهایی در داخل کشور داریم که می توانند بسیاری از قطعات وارداتی را در داخل طراحی کنند و بسازند، اما خب کسی نمی خواهد آنها را ببیند. مثلا در این شرایط که به واسطه تحریم‌ها، واردات قطعات به ایران ممنوع شده، شرکت ها می توانند یک فراخوان بدهند و از مخترعان و مبتکران دعوت کنند تا برای تولید قطعات وارداتی در داخل طرح و برنامه بدهند. کسانی را می شناسم که طرح و برنامه های بزرگی برای تولید قطعه دارند و می توانند برای ده ها نفر اشتغال زایی کنند اما برای گرفتن یک وام ساده آنقدر پیش پای شان سنگ اندازی می کنند و مانع های کوچک و بزرگ می تراشند که خودشان  خسته شوند و دیگر دنبال کار را نگیرند. اگر به استعداد های داخلی بها دهیم می توانیم خیلی از قطعات وارداتی را که به ما نمی فروشند یا خیلی گران می دهند را خودمان بسازیم.»

قطعه ای که 30 سال قبل ساختم امروز وارد می شود

محمد طالب‌زاده یک مثال ساده می زند و از قطعه ای می گوید که 30 سال قبل با کمترین امکانات طراحی و تولید کرد اما  نه تنها از آن استفاده نکردند و در داخل تولید نشد، که مشابه خارجی آن امروز وارد  کشور می شود: «در اواخر جنگ یعنی حدود 28 سال قبل زمان‌هایی که شهر بمباران می‌شد زن و بچه را سوار ماشین می کردم و شب را در بیابان های اطراف شهر به صبح می رساندیم. یکی از این شب ها که در چادرخوابیده بودیم، عقرب پسرم را زد. این اتفاق باعث شد تا به فکرساخت وسیله ای بیافتم که روی سقف ماشین نصب شود و زن و بچه ام بتوانند با خیال راحت در آن استراحت کنند. این طور شد که برای اولین بار در دنیا اتاق خواب خودرو را طراحی کردم و ساختم. اتاق خوابی که طراحی کرده بودم را به نمایشگاه بین المللی خودرو تهران بردم. بعد ها اتاق خوابی که برای اولین بار من طراحی کرده بودم و اینجا کسی به آن اهمیت نداد، انواع و اقسام اش در شرکت های خارجی ساخته شد و به بازار ایران هم آمد. وسیله دیگری که در همان سالها خودم ساختم و طراحی کردم سقف های متحرکی است که روی موتور نصب می شود.اما خب هیچ  کسی از امثال من حمایت و پشتیبانی نمی کرد و نمی کند.»

 

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2EA96j9
کد خبر :30561
چهارشنبه, 28 آذر 1397 14:39
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد