سازندگان لنت ترمز چشم به راه حمایت دولت

قیمت لنت ترمز افزایش می‌یابد

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: رئیس انجمن صنایع تولید لنت‌ترمز و کلاچ اعلام کرد: «تولیدکنندگان در تامین ارز و نقدینگی بیشترین مشکل را دارند و از آنجا که برای تامین مواد اولیه باید علاوه بر تامین نقدینگی، دولت ارز کافی در اختیار آنها قرار دهد، متاسفانه مدتی است تولیدکنندگان از ارز نیما محروم شده‌اند و تولیدکنندگانی که موفق به واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات می‌شوند در ترخیص با موانع گمرکی مواجه می‌شوند.»

حسین لاجوردی خود تحریمی‌ها را بسیار بدتر از تحریم‌های خارجی دانست و گفت: «کالایی که وارد گمرکات کشور می‌شود نباید بروکراسی چند ماهه‌ای را طی کند تا ترخیص شود و این خود تحریمی‌های ناجوانمردانه بسیار بدتر از تحریم های خارجی است و مسئولین باید برای رفع این مشکلات اقدام کنند.»

وی تامین ارز، مواد اولیه و مشکلات گمرکی را در راس همه مشکلات تولیدکنندگان دانست و خاطرنشان کرد: «یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان تامین نقدینگی و عدم همکاری بانک‌ها است. اگر تولیدکننده‌ای در گذشته با 10 میلیارد تومان هزینه می‌توانست چرخ تولیداتش را به گردش درآورد، امروز به 30 میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد.»

لاجوردی با اشاره به اینکه نقدینگی تولیدکنندگان با دریافت تسهیلات بانکی تامین می‌شود، اظهار کرد: «این در حالی است که بانک‌ها سقف اعتبارات خود را افزایش نداده‌اند، در حالی که ارزش ریال در برابر ارز تغییرات چشمگیری داشته است. لذا امیدواریم با وعده‌های دولت شاهد ثبات نرخ ارز و همسو با آن شاهد ثبات نرخ‌های تولیدکنندگان باشیم.»

رئیس انجمن صنایع تولید لنت ترمز و کلاچ ابراز امیدواری کرد: «با تلاش‌های دولت موانع تولید برطرف شود تا شاهد عرضه محصولات به بازار و رفع کمبودها باشیم. زیرا علت اصلی کمبود کالا در بازار ناشی از مشکلات اساسی است که تولیدکنندگان با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند.»

به گفته لاجوردی، اگر خواهان توسعه صنعت و تولید کشور توسط تولیدکنندگان هستیم باید تصمیمات اساسی اتخاذ شود تا شرکت‌هایی که تصمیم بر توسعه فعالیت و جذب نیروی انسانی دارند با حمایت‌های دولت در تامین نقدینگی و همکاری با بانک‌های عامل و حذف بروکراسی‌های اداری بتوانند فعالیت کنند.

وی در خصوص افزایش قیمت محصولات نیز گفت: «در شرایطی قرار گرفته‌ایم که امکان ثبات قیمت‌ها وجود ندارد. زیرا روزانه شاهد تغییرات نرخ ارز و مواد اولیه هستیم. لذا ناگزیر به تعدیل قیمت‌ها خواهیم بود و عدم ثبات قیمت‌ها یکی دیگر از معضلاتی است که تولیدکنندگان با آن مواجه شده‌اند.»

لاجوردی با بیان اینکه در مواردی شاهد هستیم تولیدکننده با گشایش LC و گذارندن مراحل قانونی و همچنین پرداخت هزینه ارز به صراف با عدم ارائه ارز مواجه شده است، تاکید کرد: «زیرا صراف با اعلام اینکه بانک مرکزی ارزی در اختیار ما قرار نداده است توان تامین ارز را ندارد و باید هزینه پرداخت شده بازگردانده شود. این اتفاق در امر تولید یک فاجعه است.»

رئیس انجمن صنایع تولید لنت ترمز و کلاچ در خصوص واردات این محصول اظهار داشت: «در حال حاضر لنت ترمز وارد کشور نمی‌شود مگر در مواردی که تولید داخل جوابگوی نیاز بازار نباشد، که در این‌صورت تحت نظارت وزارت صمت و سازمان استاندارد اجازه ورود پیدا خواهد کرد.»

 

منبع: خبرخودرو

لینک کوتاه :
کد خبر :20283
چهارشنبه, 11 مهر 1397 13:00
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد