بیش از800 میلیون دلار ارزش قطعات و مواد اولیه مانده در گمرک

مبنای بند5 باید تاریخ بارنامه باشد نه تاریخ حواله و تامین ارز

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو اعلام کرد: «اواخر هفته گذشته جلسه‌ای با حضور آقایان رحمانی‌فضلی، فرود عسگری رییس کل گمرک کشور، نوابی رییس سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده و طاهریان مشاور رییس کل گمرک ایران در دفتر وزیر کشور برگزار شد تا اقداماتی جهت حل مشکل ترخیص قطعات و مواد اولیه از گمرکات کشور صورت گیرد.»

مازیار بیگلو با بیان اینکه مشکلات جدی در تدوین بند 5 مصوبه وزارت صنعت وجود دارد، گفت: «مبنای تبصره باید تاریخ بارنامه در نظر گرفته می‌شد نه تاریخ حواله و تامین ارز. اتفاقا بعد از جلسه‌ای که اشاره شد، درباره این موضوع هم صحبت‌هایی به میان آمد. آقای عسگری گفتند موافق این موضوع هستند. بنابراین قرار است این موضوع را طی نامه‌ای و به عنوان آخرین درخواست، تحویل وزیر صمت بدهیم که اگر از این طریق هم به نتیجه نرسیم، از طریق مراجع قانونی و قضایی اقدام خواهیم کرد.»

به گفته وی، یک مشکل مهم در زمینه عدم ترخیص کالای قطعه‌سازان و خودروسازان از گمرک، تفسیر به رای بانک مرکزی از بند 5 مصوبه است.

بیگلو درباره ارزش مالی قطعات و مواد اولیه که امکان ترخیص آنها از گمرک وجود ندارد، تاکید کرد: «ما برای ارزیابی دقیق این موضوع با خودروسازان و قطعه‌سازان صحبت کردیم. بر این اساس مشخص شد ارزش مالی کالا، قطعات و مواد اولیه خودروسازان و قطعه‌سازان که در گمرک مانده، بیش از 800 میلیون دلار است که برای این میزان باید مابه‌التفاوت پرداخت شود که این میزان مابه‌التفاوت عدد وحشتناک زیادی خواهد شد.»

 

لینک کوتاه :
کد خبر :20306
یکشنبه, 15 مهر 1397 14:15
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد