با اجباری شدن استانداردهای تازه

موتورسیکلت سازان تنها از 10 درصد ظرفیت تولید استفاده می کنند

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: روزشمار سازمان استاندارد برای توقف شماره گذاری 42 مدل موتورسیکلت به روزهای پایانی نزدیک می‌شود. با این حال دبیر انجمن موتورسیکلت سازان کشور احتمال می‌دهد که تعدادی از این موتورسازان بتوانند گواهی استاندارد را کسب کرده و به شماره گذاری محصولات خود ادامه دهند.

بهمن ضیاءمقدم دبیر انجمن صنعت موتور سیکلت ایران به چگونگی و روند انجام آزمون‌های استاندارد و صدور تائیدیه و مجوز شماره گذاری اشاره کرد و گفت: «استانداردهای اجباری برای موتور سیکلت‌ها 17 تست بود که در صورت گذراندن آنها، گواهی تائید نوع اول به موتورسیکلت‌ها داده می‌شد و هم اکنون این 17استاندارد به 25 مورد افزایش پیدا کرده و تولیدکنندگان موتورسیکلت باید 8 آزمون دیگر را بگذرانند تا گواهی استاندارد و مجوز شماره گذاری آنها صادر شود. در این میان تعدادی از شرکت‌ها، به دلیل مشکلاتی که داشتند محصولات خود را در زمان مقرر برای آزمون‌گیری ارسال نکردند و برخی هم مراحل اداری روند را طی می‌کنند. منتها چنانچه تا پایان ماه جاری موفق به اخذ تاییدیه نشوند از لیست جدید سازمان خارج و امکان شماره گذاری محصولات خود را نخواهند داشت.»

در حال حاضر حدود 240 تا 250 برند موتورسیکلت توسط سازندگان تولید می‌شود که بیشتر آنها آزمون‌ها را گذرانده‌اند و مدارک آنها در کمیته علائم استاندار استان‌های مربوطه در حال بررسی و مراحل تایید را سپری می‌کنند. درصورت تائید، مدارک به دفتر نظارت بر اجرای استاندارد کرج ارسال می‌شود و پس از انجام مراحل اداری، گواهی تائید نوع یا تمدید مجوز صادر می‌شود. پس از آن گواهی وزارت صنعت و در مرحله آخر به پلیس راهور ارسال می‌شود تا مجوز شماره گذاری صادر شود.

این موارد در حالی مطرح می شود که به گفته حبیب الله محمودیان، نایب رئیس سندیکای قطعه سازان موتورسیکلت کشور، تیراژ تولید موتورسیکلت در کشور از بیش از یک میلیون دستگاه به حدود 160 هزار دستگاه کاهش یافته و موتورسازان حالا با کمبود شدید قطعات یدکی و مسائل اقتصادی دست به گریبانند. به گفته محمودیان در شرایط فعلی اجرای سخت گیرانه تر قوانین و استانداردهای تازه، دستاوردی جز سخت تر شدن فضای تولید در کشور نخواهد داشت و به بیکاری گسترده فعالین این صنف منجر می شود.

مسلما چنین روندی به کاهش موجودی موتورسیکلت های موجود در بازار و افزایش قیمت این وسیله نقلیه قشر ضعیف جامعه منجر خواهد شد که می تواند تبعات اجتماعی سنگینی را نیز به دنبال داشته باشد.

منبع: دیجیاتو

لینک کوتاه :
کد خبر :10095
دوشنبه, 15 مرداد 1397 15:14
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد