ایجاد واحد تولید موتورسیکلت توسط ایدرو

موتورسیکلت‌سازی دولتی با وجود سختی شرایط برای بخش خصوصی

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: روز گذشته سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) طی فراخوانی برای مشارکت و سرمایه گذاری در اجرای طرح تولید و مونتاژ موتورسیکلت برقی در استان خراسان رضوی (شهرستان تربت حیدریه) دعوت به عمل آورد.

گفته می‌شود این طرح به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، افزایش بهره‌وری انرژی، صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی‌ های زیست محیطی ناشی از موتورسیکلت‌های بنزینی و همچنین توسعه صنعت داخلی و حمایت از سرمایه گذاری صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته، برای اجرای طرح تولید و مونتاژ موتورسیکلت برقی است.

همچنین براساس این فراخوان، این سازمان در صورت تمایل سرمایه‌گذار منتخب به مشارکت، حداکثر به میزان ۳۰ درصد در این طرح مشارکت خواهد کرد و حمایت‌های عملیاتی و اجرایی در پیشبرد طرح را برای سرمایه‌گذاران منتخب و برخوردار از توانمندی‌های فنی، مالی و مدیریتی به‌عمل می‌آورد.

این در حالی است که این فراخوان، کاملا بدون مشورت و اطلاع انجمن صنعت موتورسیکلت‌ ایران و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این انجمن برای تولید بوده است و در حالی برای جذب سرمایه گذار فراخوان داده شده است که پیش از این فعالان زیادی در این صنعت سرمایه گذاری کرده و به تولید مشغول هستند.

همچنین با وجود اینکه تقویت بازار، کاهش آلودگی زیست محیطی، کاهش مصرف سوخت و... به عنوان اهداف اصلی این اقدام مطرح شده‌اند، اما توجه به تاکید خود دولت بر اصل خصوصی‌سازی و چالش‌هایی که در مسیر فعالیت این بخش فعال در تولید وجود دارد، شاید بهتر بود به جای ایجاد یک واحد تولیدی دیگر از سوی دولت و جذب سرمایه گذار جدید برای آغاز فعالیت، اساسا این اقدام از کانال و از طریق تولیدکنندگان بخش خصوصی فعال در این صنعت، صورت می‌گرفت.

موضوع قابل توجه اینکه صنعت موتورسیکلت، صنعتی خصوصی بوده و همواره با وجود سنگ اندازی‌ها، موانع و مشکلاتی که این صنعت در مسیر تولید با آن مواجه است، در مسیر تولید و توسعه تلاش کرده است؛ ضمن اینکه با توجه به اصل 44 قانون اساسی به عنوان یکی از غنی‌ترین اصول قانون اساسی در زمینه اقتصادی و تاکیدی که این اصل بر خصوصی سازی دارد، با شروع تولید دولتی در حوزه‌ای که بخش خصوصی در آن فعال است و می‌توان از ظرفیت بالای این بخش از لحاظ تولید و صنعت و اقداماتی که پیش از این در این رابطه انجام شده است، برای این هدف بهره برد.

لینک کوتاه :
کد خبر :10217
چهارشنبه, 21 شهریور 1397 14:35
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد