مخالفت سازمان حمایت با افزایش 30درصدی قیمت لاستیک

واردات تایر مشکلات بازار را حل نمی‌کند

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران در رابطه با خبر درخواست افزایش 30درصدی قیمت لاستیک از سوی تایرسازان و مخالفت سازمان حمایت با این درخواست، اعلام کرد: «تولیدکنندگانی که مواد اولیه در اختیار دارند با توجه به میزان آن در حال تولید و تامین نیاز بازار تایر کشور هستند اما خطوط تولید کارخانجاتی که قادر به تامین مواد اولیه نبودند متوقف شده است.»

محمدرضا تقی‌گنجی با اشاره به اینکه عدم تخصیص ارز و انتقال آن مشکل اصلی تایرسازان در تامین مواداولیه است، گفت: «این موضوع به کاهش ظرفیت تایرسازی ایران منجر شده است. صنعت تایر با 60 درصد ظرفیت در حال تولید است که البته با توجه به ذخیره تایر در انبار تولیدکنندگان، مشکلی برای تامین نیاز بازار نخواهد بود و وضعیت بازار بحرانی نخواهد شد.»

وی با بیان اینکه واردات تایر مشکلات بازار آن را مرتفع نخواهد ساخت، اظهار کرد: «معضل جدی صنعت تایر، نخست تامین ارز و سپس تعیین قیمت دولتی است. ما در انتظار تصمیم دولت برای تعیین قیمت واقعی تایر هستیم. زیرا قیمت تایر باید متناسب با افزایش نرخ ارز تعیین شود. این در حالی است که تایرسازان محصولات خود را با قیمت‌های مصوب خرداد ماه و با افزایش 9 درصدی عرضه می کنند در حالی که در این مدت شاهد جهش یکباره نرخ ارز و بقیه کالاها در کشور بوده‌ایم.»

تقی‌گنجی در ادامه تاکید کرد: «با توجه به مشکلاتی که تایرسازان در تخصیص و ارسال ارز دارند، بانک مرکزی باید در اقدامی سریع نسبت به حذف موانع اقدام کند. زیرا در این شرایط چنانچه مواد اولیه نیز در گمرک باشد تا ارز به آن تخصیص داده نشود قابل ترخیص نیست.»

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران با تاکید بر اینکه شرایط تایرسازان رضایت بخش نیست خاطرنشان کرد: «چنانچه ارز مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی تامین و قیمت ها تعیین نشود، مطمئنا بدون هیچ مشکلی قادر به تامین نیاز بازار خواهیم بود. لذا از سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده و ستاد تنظیم بازار درخواست داریم هرچه سریعتر قیمت‌ها را تعیین کنند که در غیر اینصورت، صنعت تایر ایران قادر به ادامه مسیر تولید و ارائه خدمات به مردم نخواهد بود.»

تقی‌گنجی با تاکید بر اینکه همواره تایرسازان با قیمت‌های مصوب تولیدات خود را عرضه کرده اند، گفت: «مطالبی که در خصوص عدم عرضه تایر مطرح می شود صحت ندارد و تولید کنندگان در حال تامین نیاز روزانه بازار هستند و باضرر و زیان محصولات خود را به فروش می‌رسانند.»

وی عدم تعیین قیمت را اجهاف در حق تایرسازان دانست و اظهار کرد: «در انتظار افزایش قیمت‌ها هستیم زیرا تایرسازان درحالی کالاهای خود را کماکان با قیمت‌های گذشته عرضه می‌کنند که هزینه‌های تولید به شدت افزایش داشته است. لذا باید قیمت تایر سریعتر مشخص شود تا کارخانجات تایرسازی با قیمت جدید محصولات خود را عرضه کنند.»

منبع: خبرخودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2E4dcQM
کد خبر :30474
چهارشنبه, 07 آذر 1397 13:25
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد