مشکل پس‌زنی دود کاتالیست‌های چینی

کاتالیست استوک استفاده نکنید

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: با افزایش میزان آلودگی هوا و اعمال سختگیری‌های بیشتر ازسوی متولیان امر، مالکان خودروها ملزم به استفاده از کاتالیست و تعویض به موقع آن به‌منظور اخذ معاینه‌فنی هستند.

این‌که خودرویی جدید یا وارداتی باشد دلیلی بر کم‌بودن میزان آلایندگی آن خودرو نیست. بلکه هر خودرو براساس تکنولوژی که در طراحی و تولید آن به‌کار رفته، دارای مقدار مشخص آلایندگی است. در حالت تئوری، گازهای حاصل از احتراق کامل باید بخار آب و دی‌اکسیدکربن باشند. اما باتوجه به کیفیت پایین و متفاوت بودن سوخت‌ها در زمان احتراق گازهای خطرناکی مانند هیدریدکربن، اکسیدهای نیتروژن، مونواکسیدکربن و گاهی اکسیدهای گوگرد تولید می‌شوند. مهندسان برای کنترل این گازها از قطعه‌ای به‌نام کاتالیست استفاده کرده‌اند. این قطعه وظیفه دارد گازهای مضر مذکور را به گازهای بی‌خطر تبدیل کند. با افزایش میزان آلودگی هوا و اعمال سختگیری‌های بیشتر ازسوی متولیان امر، مالکان خودروها ملزم به استفاده از کاتالیست و تعویض به موقع آن به‌منظور اخذ معاینه‌فنی هستند.

اما در این بین برخی خودروهای وارداتی زیر ذربین نیستند و اغلب کاتالیست‌هایشان یا در بازار یافت نمی‌شود یا در صورت موجود بودن این قطعه، به‌دلیل قیمت بالا، مالک ترجیح می‌دهد از نمونه استوک آن برای خودرو استفاده کند. این عامل هم سبب افزایش خرابی خودرو و هم بالا رفتن میزان آلایندگی تولیدی خواهد شد. ازسوی‌دیگر کاتالیست‌های چینی با مشکل پس‌زنی دود، یقه تمام برندهای خودروهای موجود در بازار کشور را گرفته است. مالکان خودروهای وارداتی با اطمینان از این که خودرو آنها آلودگی اندکی تولید می‌کند، توجهی به تعویض یا استفاده از این قطعه برای خودرویشان ندارند.

 

منبع: اخبار خودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2Rv8T4m
کد خبر :30502
یکشنبه, 11 آذر 1397 13:32
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد