تکذیب خبر احتکار لاستیک

کنترل قیمت لاستیک در گرو نظارت اتحادیه است

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران اعلام کرد: «در بازدید هفته گذشته این اتحادیه از برخی از مکان‌هایی که بنا بر گزارش‌های مردمی، انبار لاستیک وجود داشت، مشخص شد که مساله احتکار مطرح نیست.»

داوود سعادتی‌نژاد اظهار داشت: «نمایندگان، لاستیکی را که از کارخانه ها دریافت می کنند در سامانه صنعت، معدن و تجارت وارد و ثبت می کنند و لازم است محصولات را به قیمت مصوب به فروش برسانند. در بررسی جدید به آنها اعلام کردیم که موجودی محصولات را به ما اعلام کنند تا محصولات به قیمت مصوب به فروش رسد و بحث احتکار مطرح نبوده است.»

وی تصریح کرد: «گزارش‌های مردمی مبنی بر وجود انبار لاستیک به ما رسیده بود. شهروندان تصور می‌کردند احتکار اتفاق افتاده است، بنابراین ما در اتحادیه برای بررسی مراجعه کردیم و مشخص شد که بحث احتکار مطرح نیست. بعضی از لاستیک‌هایی که در این اماکن موجود بود به سامانه صنعت، معدن و تجارت اعلام و در آنجا ثبت شده و تعدادی لاستیک‌های سواری نیز مشاهده شد که باید با قیمت مصوب در بازار فروخته شود.»

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو تهران افزود: «برای عرضه این لاستیک‌ها به بازار، پایانه باید حواله صادر کند. در واقع لاستیک‌ها خریداری شده و در انتظار صدور حواله از سوی پایانه هستند و بحث احتکار مطرح نیست.»

سعادتی‌نژاد تصریح کرد: «این نمایندگان، لاستیک‌ها را در سامانه صنعت، معدن و تجارت ثبت کرده‌اند. به ازای لاستیک‌های 24/12 تا 25/8 حواله ارائه می‌شود و لاستیک‌های سواری که اصلا شامل فروش سهمیه‌ای نبوده و تنها فروش به قیمت مصوب مقرر شده است.»

وی درخصوص وضعیت قیمت لاستیک گفت: «قیمت لاستیک بالا نرفته است. مقرر شده کارخانه‌ها با مقداری افزایش قیمت، محصولات را توزیع کنند. مشکلی که هم اکنون در بازار وجود دارد به دلیل عدم توزیع مناسب کارخانه‌ها است. قبلا اگر به ازای یک حواله 300 حلقه لاستیک ارائه می‌شد امروز 150 حلقه داده می‌شود. اینها مشکلاتی است که کارخانه عنوان می‌کند از جانب تولید دارد. بنابراین این مشکلات از فروش کارخانه ها به وجود آمده و نه از جایی دیگر و در واقع این مشکلات از عدم توزیع صحیح کارخانه ها در بازار ناشی شده است.»

سعادتی‌نژاد درخصوص موفقیت کنترل قیمت و عرضه لاستیک گفت: «برای موفقیت باید اتحادیه، عهده‌دار نظارت باشد. اگر کارخانه‌ها وقتی که لاستیک را -به عضو ما که نماینده خود کارخانه‌ها است- ارائه می‌دهند، موجودی را به اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر خودرو اعلام کنند و به نمایندگان فروش اعلام شود که لازم است محصولات با قیمت مصوب به فروش رسد و نظارت نیز به اتحادیه واگذار شود قیمت لاستیک بالا نخواهد رفت. در حال حاضر آمار و ارقام به اتحادیه ارائه نمی شود. بنابراین عدم توزیع صحیح، این مشکلات را در بازار به وجود آورده و شاهد هستیم که قیمت لاستیک24/12 بیش از دو برابر شده است.»

 

منبع: خبرخودرو

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2S2odWn
کد خبر :30542
شنبه, 24 آذر 1397 15:57
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد