تکذیب شایعه حذف 2 قطعه ایمنی از خودروها

کیسه‌هوا و ABS نباشد خودرو پلاک نمی‌شود

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: روزهای گذشته برخی در فضای مجازی از حذف 2 قطعه ایمنی اصلی خودروها یعنی ایربگ کیسه هوا و ترمز ای. بی. اس (ABS) به دلیل تشدید تحریم‌ها خبر داده بودند، یک مقام مسئول در سازمان ملی استاندارد ایران این موضوع را تکذیب کرد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این رابطه اعلام کرد: «زمانی که این سازمان مطمئن شود خودروساز مربوطه به سمت ارتقای کیفیت و استاندارد خودرو حرکت کرده، در صورت لزوم برای استحصال کامل آن استانداردها، مهلت داده می شود. نگرانی خاصی وجود ندارد و با روندی که در پیش گرفته شده، بسیاری از خودروسازان قادر به تطبیق دادن خود با استانداردهای یادشده هستند.»

نیره پیروزبخت همچنین گفت: «این سازمان هیچگونه تعدیلی در برنامه‌های اعلام شده خود در خصوص استانداردهای 85 گانه خودرو ندارد، اما در صورت محرز شدن برنامه خودروسازان، تحصیل این استانداردها را با تأخیر پذیرا خواهد شد.»

وی اظهار کرد: «همه قطعات خودرویی نیز تحت پوشش استاندارد اجباری قرار دارند و در جلسه شورای سیاست‌گذاری وزارت صنعت در 2 سال گذشته مصوب شد که خودروسازان مسئولیت استاندارد بودن قطعات را برعهده دارند، اعم از آنچه که در خطوط تولید و یا خدمات پس از فروش استفاده شود.»

پس اجرایی شدن دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان شائبه‌هایی را درباره اجرایی شدن این استانداردها ایجاد شد و در تازه ترین مورد، برخی سایت ها خبر از حذف 2 قطعه ایمنی یعنی کیسه هوا و ترمز ABS از خودروها، با هماهنگی سازمان ملی استاندارد خبر دادند.

مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران امروز با رد این شایعات، اظهار کرد: «این 2 قطعه ایمنی باید بر روی خودروهای تولیدی موجود باشد و در غیر این صورت برای آن خودروها تاییدیه صادر نمی شود. اگر چنین موردی در خودروسازی‌ها رخ بدهد و خودروهای تولیدی فاقد این 2 قطعه باشند، سازمان ملی استاندارد بلافاصله تاییدیه آن خودروها را ابطال خواهد کرد.»

پیمان پیرایش خاطرنشان کرد: «پلیس راهور نیز از شماره‌گذاری چنین خودروهایی جلوگیری خواهد کرد.»

مدولاتور ترمز ABS و بخش اعظم قطعات متعلق به کیسه هوا، از خارج وارد می شود. آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از این است که در 6 ماه نخست امسال 540 هزار و 900 دستگاه خودرو سواری در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه پارسال، 16 درصد کاهش یافته است.

 

منبع: ایرنا

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2R8EZ5x
کد خبر :30442
شنبه, 03 آذر 1397 15:42
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد