قطعات منفصله رتبه دوم در آمارتجارت خارجی

یک میلیارد و200میلیون دلار قطعه به کشور وارد شد

اخبار خودرو

اتوپارت پرس: براساس آمارهای منتشر شده توسط گمرک، طی ۹ ماه سال‌جاری در مجموع ۳۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار انواع کالا به کشور وارد شده است که از این میزان، قطعات منفصله برای تولید خودرو سواری بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰درصد به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار، بعد از ذرت دامی در رتبه دوم قرار دارد.

این حجم از واردات قطعات منفصله از کل واردات سهم ارزشی ۷۲/ ۳ درصد را به خود اختصاص داده است. مقایسه میان آمار واردات قطعات خودرو در ۹ ماه سال‌جاری با مدت مشابه سال گذشته گویای افت ۲۶ میلیون دلاری این کالا طی امسال است. همچنین مجموع واردات قطعه در ۹ ماه سال ۹۶، یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار بوده است.

بر این اساس ممنوعیت واردات خودرو که وارد ششمین ماه سال شده و ظاهرا دولت هم برنامه‌ای برای آن در سال آینده ندارد، این تصور را به‌وجود آورده بود که خودروهای مونتاژی بتوانند بخش قابل‌توجهی از بازار وارداتی‌ها را تصاحب و واردات قطعات منفصله را سنگین کنند.

حال آنکه آمار واردات قطعات منفصله در سال‌جاری گویای افت واردات قطعات و در نتیجه روند کند تولید محصولات مونتاژی است. در این زمینه برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو معتقدند که واردات قطعات منفصله می‌تواند سیر صعودی پیدا کند؛ به شرط اینکه موانع نقل و انتقال مالی با شرکت‌های خودروسازی که بخش اعظمی از قطعات منفصله برای مونتاژ محصولات آنها به‌کار گرفته می‌شود، به‌نوعی رفع شود.

 

منبع: دنیای اقتصاد

لینک کوتاه :
http://bit.ly/2CHwYQw
کد خبر :30614
دوشنبه, 10 دی 1397 13:42
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد