وزیر صنعت در نشست خبری بیان کرد:

400 میلیون دلار به قطعه سازان تخصیص یافته است

اخبار خودرو

وزیر صنعت معدن و تجارت امروز طی نشستی با خبرنگاران، با بیان اینکه پژو و رنو در جریان سرمایه گذاری خود، 170 میلیون دلار به ایران آورده اند، آنها را علاقمند به ادامه کار در ایران دانست و افزود: «این دو شرکت هنوز خروج رسمی خود را به صورت رسمی اعلام نکرده اند.»

به گزارش «اتوپارت پرس»  محمد شریعتمداری توضیح داد: «با توجه به محدود بودن میزان معاملات فرانسوی ها با امریکا، اگر خودرو مشمول تحریم ثانویه باشد، ممکن است با ایران قطع همکاری کنند. به این ترتیب خودروسازان به دنبال جایگزینی شرکای جدید هستند. این در حالی است که تحریم خودرو این بار جزو اولین تحریم های امریکا بود. این اقدام با هدف تقلیل اشتغال ایران را در صنعت خودرو صورت گرفت، اما موفق نخواهند شد.»

وی در رابطه با تامین مواد اولیه و قطعات منفصله صنعت خودرو گفت: «دستور ویژه رئیس جمهور در این رابطه به بانک مرکزی ابلاغ شده است، البته طی این مدت حدود 400 میلیون دلار به قطعه سازان داده شده است و تا سقف 2 میلیارد دلار با توجه به نوع ارزی که باید پرداخت شود و با توجه به کشورها، ارز در حال تامین و تخصیص است.»

شریعتمداری در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه با رصدهای انجام شده توسط حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شد واردات ۶ هزار و ۴۸۱ فقره خودرو بدون ثبت سفارش قانونی انجام شده است، تاکید کرد: «حدود ۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه آن توقیف و وضعیت یک هزار و ۹۰۰ دستگاه باقیمانده در دست پیگیری است. تمام رانت های استفاده شده باید به مردم و دولت برگردد و همه کسانی که تخلف کرده اند باید پاسخگو باشند.»

وزیر صمت با بیان اینکه خودرو یک کالای سرمایه ای است و باید مانند کالای سرمایه ای با آن برخورد شود، یادآور شد: «‌تولید خودرو در دو ماه اخیر حدود ۲۴ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است، میزان فروش نیز به همین صورت افزایش داشت.»

به گفته شریعتمداری، با حرکتی که از سوی برخی شکل گرفت انتظارات عقلایی منفی به سمت نخریدن خودرو پیش رفت اما ما به دنبال آن ده سیاست جدید از جمله فروش نقد و اقساط خودرو را در پیش گرفتیم و در همین زمان کوتاه حدود سه ساعته، بیش از 4 هزار دستگاه پراید به فروش رفت که اصلا تقاضای طبیعی نیست و کاری که ما می توانیم برای کنترل روند بازار انجام دهیم این است که با هدایت مسیر قیمتها کنترل شوند.

وی تصریح کرد: «در سیاست مقابله با تحریم، باید هم جانب مردم را داشته باشیم و هم از تولید کننده حمایت کنیم. نمی شود در شرایط فعلی قیمت کالا به صورت رقابتی تعیین شود چون شرایط عادی نیست و تحریمها اعمال شده است.»

منبع: شاتا

لینک کوتاه :
کد خبر :11
شنبه, 09 تیر 1397 19:59
کلید واژه ها :
- - - -
اخبار مرتبط
نظرات خوانندگان :
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مسوول سایت در وب سایت منتشر خواهد شد